Menu

Treść

Nawigacja

Treść

Protesty rolników!

W dniu 20.03.2024 r. (środa) na terenie Powiatu Łódzkiego Wschodniego planowane są zgromadzenia publiczne z związku z protestami rolników.

Gmina Koluszki

W godzinach 9.00 – 17.00 w Koluszkach zablokowane zostaną ronda na ulicy Brzezińskiej oraz przy
11 Listopada wraz z wjazdem na wiadukt. Przewidywana liczba uczestników ok. 150 osób oraz ok. 150 maszyn rolniczych.

Gmina Brójce

W godzinach 10.00. – 12.00 zablokowany przejazd na odcinku od ronda w Kurowicach do ronda Woli Rakowej, następnie od godziny 12.00 całkowicie zablokowany wjazd na A1. Planowany czas zakończenia zgromadzeń godzina 22.00. Przewidywana liczba uczestników między 200-250 osób.

 


 

Wodociąg lokalny- Gałków Mały ul. Wojska Polskiego osiedle bloków wojskowych – woda nie nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w dniu 27 lutego 2024 r. pobrano do badań laboratoryjnych trzy próbki z wodociągu lokalnego w Gałkowie Małym,         ul. Wojska Polskiego ( osiedle wojskowe): jedna na ujęciu wody i dwie próbki na sieci wodociągowej z instalacji wewnętrznej bloków mieszkalnych.

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono bardzo wysokie stężenie chloru wolnego w ilości 11,49 mg/l, 10,18 mg/l oraz 8,46 mg/l. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi wartość dopuszczalna dla chloru wolnego wynosi 0,3 mg/l.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza brak przydatności wody do spożycia z wodociągu lokalnego w Gałkowie Małym ul. Wojska Polskiego ( osiedle wojskowe).

Zarządca wodociągu został zobowiązany do podjęcia natychmiastowych działań naprawczych mających na celu obniżenie stężenia chloru wolnego w wodzie.

Komunikat dotyczy miejscowości Gałków Mały ul. Wojska Polskiego ( osiedle wojskowe)

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Wodociąg publiczny Kotliny, gmina Brójce – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli wewnętrznej, w dniu 08 lutego 2024 r. z wodociągu publicznego Kotliny, gm. Brójce w stacji wodociągowej, w punkcie podawania wody do sieci wodociągowej oraz w  punkcie na sieci wodociągowej nie stwierdzono ponadnormatywnej ogólnej liczby mikroorganizmów w 22oC  określonej w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Kotliny, gm. Brójce.


 

Wodociąg publiczny Romanów, gm. Rzgów – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli wewnętrznej, w dniu 07 lutego 2024 r. z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów w stacji wodociągowej, w punkcie podawania wody do sieci wodociągowej oraz w dwóch punktach na sieci wodociągowej, nie stwierdzono obecności bakterii grupy coli, Escherichia coli i enterokoków. Sieć wodociągowa poddawana jest chlorowaniu. W badanych próbkach wody nie stwierdzono przekroczeń stężenia chloru wolnego określonego w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów.


 

Wodociąg publiczny Romanów, gmina Rzgów – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w trzech próbkach wody pobranych w dniu 29 stycznia 2024 r. z wodociągu publicznego Romanów w stacji wodociągowej i na sieci wodociągowej stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości poniżej 10 jtk/100ml, nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Romanów.

Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rzgowie został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody, zgodniej
z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i przeprowadzenia kolejnych badań jakości wody z wodociągu publicznego Romanów.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Wodociąg publiczny Kotliny, gmina Brójce – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych w dniu 09 stycznia 2024r. z wodociągu publicznego Kotliny w stacji wodociągowej i na sieci wodociągowej stwierdzono ponadnormatywną ogólną liczbę mikroorganizmów w 22oC w ilości > 300 jtk/1ml w próbce wody wprowadzanej do sieci wodociągowej i w ilości 292 jtk/1ml w punkcie kontrolnym na sieci wodociągowej. W badanych próbkach nie stwierdzono obecności bakterii grupy coli,  Escherichia coli i enterokoków. W dniu 22 stycznia 2024r. pobrano do badań powtórne próbki wody z wodociągu publicznego Kotliny w stacji wodociągowej oraz na sieci wodociągowej. W badanych próbkach stwierdzono utrzymującą się ponadnormatywną ogólną liczbę mikroorganizmów w 22oC w ilości > 300 jtk/1ml.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Kotliny.

 Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Zakład Usług Komunalnych podejmuje działania naprawcze polegające na płukaniu i dezynfekcji instalacji wodociągowej.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Wodociąg publiczny Romanów, gm. Rzgów – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli wewnętrznej, w dniu 18 stycznia 2024 r. z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów po wyłączeniu studni nr 3 i przełączenia zasilania wodociągu na studnię nr 4, (punkty poboru: studnia nr 4, punkt podawania wody do sieci wodociągowej, punkt kontrolny na sieci wodociągowej) nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnych w zakresie parametrów mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów.


 

Wodociąg publiczny Romanów, gm. Rzgów – woda nie nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbce wody pobranej do badań laboratoryjnych w dniu 18 stycznia 2024 r. z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów w stacji wodociągowej (woda podawana do sieci) stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 12,2 NPL/100 ml.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza brak przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów.

 Woda nie nadaje się do spożycia.

 Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rzgowie został zobowiązany do zapewnienia stałym odbiorcom zastępczego źródła wody przeznaczonej do spożycia. Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Uwaga: Wodę można używać do prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.


 

Wodociąg publiczny Romanów, gmina Rzgów – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbce wody pobranej w dniu 16 stycznia 2024r. z wodociągu publicznego Romanów w stacji wodociągowej stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 8 jtk/100ml, nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli. W dniu 18 stycznia 2024r. pobrano do badań kolejną próbkę wody z wodociągu publicznego Romanów w stacji wodociągowej. Do czasu uzyskania powtórnych wyników badania wody Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Romanów.

 Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Ujęcie wody w Tuszynie, ul. 3 Maja 46 – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi na podstawie sprawozdań z badań próbek wody pobranych w dniu 19 grudnia 2023r. na ujęciu wody w Tuszynie, ul. 3 Maja 46 informuje, że woda spełnia wymagania w zakresie parametrów mikrobiologicznych rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z ujęcia w Tuszynie, ul. 3 Maja 46.

Sieć wodociągowa wodociągu publicznego w Tuszynie, ul. 3 Maja ponownie będzie zasilana z ujęcia wody przy ul. 3 Maja 46.


 

Wodociąg publiczny Wola Rakowa, gmina Brójce – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli wewnętrznej, w dniu 20 grudnia 2023 r. z sieci wodociągu publicznego w Woli Rakowej nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnych w zakresie parametrów mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego w Woli Rakowej,  zasilanego z ujęcia wody  w Pałczewie.

 W dalszym ciągu trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody w ujęciu  w Woli Rakowej do wymagań określonych w w/w rozporządzeniu.


 

Wodociąg publiczny Wola Rakowa, gmina Brójce – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w dniu 20 grudnia 2023 r. pobrano do badań laboratoryjnych dwie próbki wody w punktach kontrolnych na sieci wodociągowej w Woli Rakowej. W pobranych próbkach wody nie stwierdzono ponadnormatywnego stężenia chloru wolnego (wartości zbadane <0,10mg/l).

Do czasu uzyskania pełnych badań w zakresie parametrów mikrobiologicznych wodę z wodociągu publicznego w Woli Rakowej zasilanego z ujęcia w Pałczewie należy spożywać po przegotowaniu.

Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Komunikat dotyczy miejscowości Wola Rakowa (gm. Brójce) ulic: Główna, Tuszyńska, Szkolna, Kręta, Kościelna oraz miejscowości Giemzów nr 9 i Giemzówek od nr 31 do nr 37.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Wodociąg publiczny Wola Rakowa, gmina Brójce – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w dniu 15 grudnia 2023 r. pobrano do badań w ramach kontroli wewnętrznej próbkę wody w stacji wodociągowej wodociągu publicznego Wola Rakowa.

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 11 jtk/100ml. Nie stwierdzono obecności  bakterii Escherichia coli i enterokoków.

Zarządca wodociągu wyłączył z użytkowania stację wodociągową w Woli Rakowej, a sieć wodociągową przełączono na zasilanie z ujęcia w Pałczewie. Sieć wodociągowa jest chlorowana i płukana. W dniu 19 grudnia 2023r. pobrano do badań kontrolne próbki wody na sieci wodociągowej w Woli Rakowej.

Wobec powyższego do momentu uzyskania wyników badań wody z wodociągu publicznego Wola Rakowa wodę należy spożywać po przegotowaniu.

Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

 Komunikat dotyczy miejscowości Wola Rakowa (gm. Brójce) ulic: Główna, Tuszyńska, Szkolna, Kręta, Kościelna oraz miejscowości Giemzów nr 9 i Giemzówek od nr 31 do nr 37.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Wodociąg publiczny Tuszyn, ul. 3 Maja – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi na podstawie sprawozdania z badań próbki wody pobranej w dniu 28 listopada 2023r. na sieci wodociągu publicznego Tuszyn, ul. 3 Maja informuje, że woda w sieci wodociągowej spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294) w zakresie parametrów mikrobiologicznych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Tuszyn, ul. 3 Maja.

Sieć wodociągowa zasilana jest z ujęcia wody w Tuszynku Majorackim, ul. Wschodnia 12.

Ujęcie wody w Tuszynie, ul. 3 Maja 46 w dalszym ciągu jest wyłączone z eksploatacji. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tuszynie prowadzi działania naprawcze mające na celu przywrócenie jakości wody do właściwych parametrów.


 

 

Przedłużenie stopni alarmowych CHARLIE-CRP i BRAVO


Informujemy, że Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2632 oraz z 2023 r. poz. 1489, 1834 i 1860) podpisał Zarządzenia:

Ø  nr 617 z dnia 30 listopada2023 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

Ø nr 618 z dnia 30 listopada 2023 roku w sprawie wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ø nr 619 z dnia 30 listopada 2023 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.


Zarządzenia obowiązują od dnia 1 grudnia 2023 roku, od godz. 00:00, do dnia 29 lutego 2024 roku do godz. 23:59.


 

Wodociąg publiczny Romanów, gm. Rzgów – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli wewnętrznej, w dniu 23 listopada 2023 r. z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów (punkty poboru: ujęcie wody, punkt podawania wody do sieci wodociągowej, punkt kontrolny na sieci wodociągowej) nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnych w zakresie parametrów mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów.


 

Wodociąg publiczny Tuszyn (źródło zasilania SUW Tuszyn, ul. 3 Maja 46) – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w dniu 20 listopada 2023r. pobrano próbki wody z wodociągu publicznego Tuszyn, ul. 3 Maja w stacji wodociągowej, w punkcie podawania wody do sieci wodociągowej, oraz w punkcie kontrolnym na sieci wodociągowej. W próbce wody pobranej w stacji wodociągowej stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 1 jtk/100ml, natomiast w próbce wody pobranej na sieci wodociągowej nie stwierdzono obecności bakterii grupy coli. W powyższych próbkach nie stwierdzono bakterii Escherichia coli i enterokoków. W dniu 24 listopada 2023r. przeprowadzono powtórne badanie wody w stacji wodociągowej w Tuszynie, ul. 3 Maja 46, w wyniku którego stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 1 jtk/100ml. W badanej próbce nie stwierdzono bakterii Escherichia coli i enterokoków.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Tuszyn (źródło zasilania SUW Tuszyn, ul. 3 Maja 46).

Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tuszynie został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody, zgodniej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.


 

Wodociąg publiczny Justynów, gm. Andrespol – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi na podstawie sprawozdań z badań próbek wody pobranych w dniu 15 listopada 2023r. z wodociągu publicznego Justynów informuje, że    woda spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Justynów, gm. Andrespol.


 

Wodociąg publiczny Justynów, gm. Andrespol – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi na podstawie sprawozdań z badań próbek wody pobranych w dniu 15 listopada 2023r. z wodociągu publicznego Justynów informuje, że    woda spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Justynów, gm. Andrespol.


 

Wodociąg publiczny Romanów, gmina Rzgów – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w dniu 14 listopada 2023 r. pobrano do badań w ramach kontroli wewnętrznej trzy próbki wody z wodociągu publicznego Romanów.

W dwóch próbkach wody pobranych z  punktów kontrolnych na sieci wodociągowej stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 3 jtk/100ml i 4 jtk/100ml oraz ponadnormatywną ogólną liczbę mikroorganizmów w 22oC w ilości >300jtk/1ml. Nie stwierdzono obecności  bakterii Escherichia coli i enterokoków.

Jednocześnie w próbce wody pobranej w stacji wodociągowej Romanów - woda podawana do sieci  - nie stwierdzono obecności bakterii grupy coli, Escherichia coli i enterokoków.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Romanów.

 Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów
i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

 Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rzgowie został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody, zgodniej
z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i przeprowadzenia kolejnych badań kontrolnych jakości wody z wodociągu publicznego Romanów.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Wodociąg publiczny Justynów, gm. Andrespol – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych z wodociągu publicznego Justynów, w punkcie podawania wody do sieci wodociągowej oraz w punkcie kontrolnym na sieci wodociągowej, w dniu 07 listopada 2023r. stwierdzono obecność bakterii grupy coli  w ilości 3 i 4 jtk/100 ml.

W badanych próbkach wody nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Justynów.

 Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

 Zakład Gospodarki Komunalnej w Andrespolu z siedzibą w Wiśniowej Górze został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody, zgodniej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Sieć wodociągowa poddawana jest dezynfekcji i płukaniu.


 

Wodociąg publiczny Czyżeminek, gm. Rzgów – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że ujęcie wody w Czyżeminku jest wyłączone z eksploatacji. Sieć wodociągowa od dnia 19 października 2023r. zasilana jest z ujęcia „Gospodarz”. W próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli wewnętrznej, w dniu 20 października 2023 r. na sieci wodociągu publicznego Czyżeminek, w miejscowościach: Czyżeminek, Prawda i Babichy, gm. Rzgów, nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnych w zakresie parametrów mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Czyżeminek, zasilanego z ujęcia „Gospodarz”.

 W dalszym ciągu trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody w ujęciu Czyżeminek do wymagań określonych w w/w rozporządzeniu.


 

Wodociąg publiczny Romanów, gm. Rzgów – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli wewnętrznej, w dniu 16 października 2023 r. z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnych w zakresie parametrów mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów.


 

Wodociąg publiczny Czyżeminek, gm. Rzgów – woda nie nadaje się do spożycia!!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbce wody pobranej do badań laboratoryjnych w dniu 17 października 2023r. z wodociągu publicznego Czyżeminek, gm. Rzgów (miejsca poboru: stacja wodociągowa – woda podawana do sieci) stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 28 jtk/100 ml oraz enterokoków w ilości 9 jtk/100ml, nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi wydał decyzję stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego Czyżeminek, gm. Rzgów.

 Woda nie nadaje się do spożycia.

Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rzgowie został zobowiązany do zapewnienia stałym odbiorcom zastępczego źródła wody przeznaczonej do spożycia. Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Uwaga: Wodę można używać do prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.


 

WODOCIĄG PUBLICZNY ROMANÓW, GM. RZGÓW - WODA NIE NADAJE SIĘ DO SPOŻYCIA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych w dniu 06 października 2023r. z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów (miejsca poboru: stacja wodociągowa – ujęcie wody, woda podawana do sieci oraz punkt kontrolny na sieci wodociągowej) stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości powyżej 10 jtk/100 ml, nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi wydał decyzję stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów.

 Woda nie nadaje się do spożycia.

 Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rzgowie został zobowiązany do zapewnienia stałym odbiorcom zastępczego źródła wody przeznaczonej do spożycia. Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Uwaga: Wodę można używać do prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet


 

Wodociąg publiczny Romanów, gmina Rzgów – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych w dniu 21 września 2023r. z wodociągu publicznego Romanów: w stacji wodociągowej oraz w punkcie kontrolnym na sieci wodociągowej w Romanowie, nie stwierdzono enterokoków, bakterii grupy coli i Eschericia coli.

W próbce wody pobranej bezpośrednio z ujęcia wody (studni głębinowej) stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 2 jtk/100ml, nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Romanów.

 

Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

 

Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rzgowie został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody, zgodniej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i przeprowadzenia kolejnych badań kontrolnych jakości wody z wodociągu publicznego Romanów.

 

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

WODOCIĄG PUBLICZNY ROMANÓW, GM. RZGÓW - WODA NIE NADAJE SIĘ DO SPOŻYCIA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych w dniu
18 września 2023r. z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów (miejsca poboru: stacja wodociągowa – woda podawana do sieci oraz punkt kontrolny na sieci wodociągowej – Romanów 52) stwierdzono obecność enterokoków oraz bakterii grupy coli.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi wydał decyzję stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów.

 Woda nie nadaje się do spożycia.

 Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rzgowie został zobowiązany do zapewnienia stałym odbiorcom zastępczego źródła wody przeznaczonej do spożycia. Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia
7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

 

Uwaga: Wodę można używać do prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.


 

KOMUNIKAT Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał komunikat w sprawie akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa łódzkiego w powiatach: opoczyńskim, rawskim, tomaszowskim, skierniewickim, łowickim, kutnowskim i łęczyckim (bez gminy Świnice Warckie) oraz zgierskim w gminie Głowno w roku 2023 

Przedłużenie stopni alarmowych CHARLIE-CRP i BRAVO

Informujemy, że Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2632) podpisał Zarządzenia:

- nr 363 z dnia 31 sierpnia 2023 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- nr 364 z dnia 31 sierpnia 2023 roku w sprawie wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

- nr 365 z dnia 31 sierpnia 2023 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Zarządzenia obowiązują od dnia 1 września 2023 roku, od godz. 00:00, do dnia 30 listopada 2023 roku do godz. 23:59.


 

Wodociąg publiczny w Natolinie, gm. Nowosolna – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli wewnętrznej, w dniu 4 lipca 2023 r. z wodociągu publicznego w Natolinie, gm. Nowosolna nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnych w zakresie parametrów mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego w Natolinie, gm. Nowosolna.


 

Wodociąg publiczny Gospodarz

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbce wody pobranej w dniu 28 czerwca 2023r. w Stacji Wodociągowej Gospodarz stwierdzono obecność bakterii grupy coli i enterokoków oraz bakterii grupy coli w punkcie kontrolnym na sieci wodociągowej.

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi nakazał Gminnemu Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji w Rzgowie wyłączyć z eksploatacji ujęcie wody w Gospodarzu na czas doprowadzenia wody do właściwej jakości.

Sieć wodociągowa w Gospodarzu zasilana jest częściowo z ujęcia wody w Czyżeminku i częściowo z wodociągu publicznego w Łodzi.

Woda z sieci wodociągowej może być warunkowo używana do spożycia po przegotowaniu.

Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, podlewania, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Zakład Gospodarki Komunalnej Gminy Nowosolna został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody, zgodniej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Wodociąg publiczny Natolin, gm. Nowosolna – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbce wody pobranej w dniu 27 czerwca 2023 r. z wodociągu publicznego Natolin, w punkcie kontrolnym w stacji wodociągowej (woda podawana do sieci wodociągowej) stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 2 jtk/100 ml. W badanej próbce wody nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Natolin.

Wodociąg publiczny Natolin zaopatruje w wodę miejscowości: Byszewy, Natolin, Janów, Głogowiec, Plichtów.

Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Zakład Gospodarki Komunalnej Gminy Nowosolna został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody, zgodniej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Aplikacja "SCHRONY"

Aplikacja "SCHRONY"

Państwowa Straż Pożarna, od października do lutego 2023 roku, przeprowadziła na terenie całego kraju inwentaryzację miejsc doraźnego schronienia (MDS), a także budowli ochronnych i schronów. Strażacy prowadzili działania w ramach tzw. rozpoznania operacyjnego związane z zarządzaniem kryzysowym oraz zagadnieniami dotyczącymi ochrony ludności. Aplikacja Schrony ma formę interaktywnej mapy. Przy jej pomocy łatwo zlokalizujemy obiekty, które mogą okazać się pomocne na wypadek działań wojennych, klęsk żywiołowych i innych nagłych zdarzeń.

https://strazpozarna.maps.arcgis.com/apps/instant/nearby/index.html?appid=ec00a2b879424296b6dcc400393c6c1e


 

Wiosenna akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie

Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach pomiędzy 15 a 27 kwietnia 2023 roku, na terenie województwa łódzkiego w powiatach opoczyńskim, rawskim, tomaszowskim, skierniewiczkim, łowickim, łęczyckim (bez gminy Świnice Warckie), kutnowskim oraz w powiecie zgierskim w gminie Głowno odbędzie się wiosenna akcja szczepień wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie, która polegać będzie na zrzucaniu z samolotów przynęt zawierających szczepionkę doustną.


 

Kwalifikacja wojskowa 2023

Kwalifikacja wojskowa 2023

Zgodnie z Obwieszczeniem nr 6/2023 Wojewody Łódzkiego z dnia 23 marca 2023 r. w sprawie ogłoszenia kwalifikacji wojskowej w 2023 r. na obszarze województwa łódzkiego informujemy, że kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców powiatu łódzkiego wschodniego zostanie przeprowadzona w Łodzi, w lokalu przy ul. H. Sienkiewicza 3, od dnia 29 maja do dnia 21 czerwca 2023 r., w godz. 11:00 - 17:00.

Obwieszczenie nr 6/2023 Wojewody Łódzkiego z dnia 23 marca 2023 r.


 

Wodociąg publiczny Szczukwin, gm. Tuszyn – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli wewnętrznej, w dniu 20 marca 2023 r. z wodociągu publicznego Szczukwin, gm. Tuszyn nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnych w zakresie parametrów mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Szczukwin, gm. Tuszyn.


 

Wojskowe Targi Służby i Pracy w Skierniewicach

Wojskowe Targi Służby i Pracy w Skierniewicach

Po raz pierwszy Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji organizują WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY I PRACY. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny. Targi odbędą się w Olsztynie oraz w 15 miastach w Polsce, 17-18 marca 2023 r. (piątek – sobota) w godz. 9.00-18.00. Zainteresują wszystkich tych, którzy szukają ciekawej pracy, chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu i zobaczyć na żywo profesjonalizm żołnierzy Wojska Polskiego.

– Chcemy pokazać, że Wojsko Polskie to atrakcyjne, nowoczesne miejsce pracy, gdzie potrzebni są ludzie o różnych specjalnościach i zainteresowaniach. Gwarantujemy im przy tym rozwój osobisty poprzez szkolenia i kursy, możliwość awansu oraz brak rutyny – podkreśla Mariusz Błaszczak wicepremier, minister obrony narodowej.

Targi są kompleksowym sposobem informowania o dostępnych w Siłach Zbrojnych możliwościach rozwoju zawodowego zarówno w kontekście dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej jak również służby zawodowej. Każdy uczestnik będzie mógł osobiście porozmawiać z żołnierzami, studentami uczelni wojskowych, poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące specyfiki zawodu żołnierza, a także złożyć wniosek o powołanie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej lub służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Zapraszamy na Wojskowe Targi Służby i Pracy w Olsztynie - w kompleksie koszarowym przy ul. Saperskiej 1 oraz  w 15 innych miejscowościach:

Będą to:

SKIERNIEWICE w województwie łódzkim; Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego, ul. Batorego 64c                       

OŁAWA w województwie dolnośląskim; Zespół Szkół im. Zjednoczonej Europy, ul. 3 Maja 18e

MOGILNO w województwie kujawsko-pomorskim; Hala widowiskowo-sportowa Mogilno Sport Sp. z.o.o., ul. Grobla 1b

CHEŁM w województwie lubelskim; MOSiR, ul. Graniczna 2a.

MIĘDZYRZECZ w województwie lubuskim; Hala Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku, Osiedle Kasztelańskie 8b

LIMANOWA w województwie małopolskim; Limanowski Dom Kultury, ul. Bronisława Czecha 4

RADOM w województwie mazowieckim; Szkoły ZDZ im. 72 pp, ul. Saska 4/6                                        

BRZEG w województwie opolskim; Muzeum Piastów Śląskich, Plac Zamkowy 1

BOGUCHWAŁA w województwie podkarpackim; MCK ,Plac Rynek 2.

WYSOKIE MAZOWIECKIE w województwie podlaskim; Urząd Miejski, ul. Ludowa  19

KARTUZY w województwie pomorskim; Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, Osiedle Wybickiego 33

MYSŁOWICE w województwie śląskim; Centralne Muzeum Pożarnictwa ul. Stadionowa 7a

PIŃCZÓW w województwie świętokrzyskim; Hala widowiskowo-sportowa ul. Republiki Pińczowskiej 42

KONIN w województwie wielkopolskim; Zespół Szkół im. M. Kopernika, Aleje 1 Maja 22                     

GRYFINO w województwie zachodniopomorskim; Hala widowiskowo-sportowa przy I LO, ul. Parkowa 1a                                 

Różne drogi do służby wojskowej

W każdym z tych miejsc osoby zainteresowane służbą w wojsku będą mogły znaleźć kompleksową informację o rekrutacji do Sił Zbrojnych. Dowiedzą się przede wszystkim, na czym polega dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, – kto może podjąć to wyzwanie, jak wygląda procedura powołania, na jakie korzyści może liczyć osoba aplikująca do DZSW. Obecni podczas targów rekruterzy przedstawią informację jak zostać żołnierzem zawodowym, a także możliwości podjęcia innych rodzajów służby wojskowej, np. terytorialnej lub rezerwy aktywnej. Zainteresowani pracą na stanowiskach cywilnych w resorcie obrony narodowej również będą mogli zapoznać się z ofertami w poszczególnych jednostkach i instytucjach wojskowych.

Seria Q&A z rekruterem

Podczas Targów dostępne będą punkty rekrutacyjne obsługiwane przez wojskowe centra rekrutacji. Przedstawiciele WCR nie tylko udzielą szczegółowych informacji czy odpowiedzą na pytania i wątpliwości, ale również - na życzenie -  przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych zainteresowań. Zdecydowani będą mogli na miejscu wypełnić wniosek o powołanie do służby. Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji przedstawi także szkolenia realizowane w ramach projektów MON w klasach wojskowych czy szkolenia ochotniczego dla studentów w programie Legia Akademicka.

Możesz stać się jednym z nas 

Osoby, które myślą o konkretnych formacjach będą mogły bezpośrednio spotkać się i porozmawiać z żołnierzami, ponieważ podczas targów wystawiać się będą m.in. Dowództwo Generalne RSZ, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Wojska Obrony Terytorialnej, Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmeria Wojskowa, Wojskowa Służba Zdrowia. Swoją ofertę przedstawią również wszystkie uczelnie wojskowe w Polsce.

Pokazy najnowocześniejszego sprzętu, wyszkolenia żołnierzy i … grochówka

Program targów wzbogacą liczne atrakcje, które tak bardzo cieszą miłośników wojskowości. Zaplanowano prezentacje nowoczesnego sprzętu m.in. będzie można zobaczyć czołg Leopard 2A5, wyrzutnię rakietową WR-40 LANGUSTA, przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD, wyrzutnię PATRIOT, trenażery CYKLOP i GROM oraz indywidualne, specjalistyczne wyposażenie wojskowe. Na terenie targów odbędą się liczne pokazy, min. wyszkolenia kadetów, walki wręcz, maskowania taktycznego czy pierwszej pomocy na bazie fantomów. Będzie można również pod okiem specjalistów poćwiczyć postawy strzeleckie oraz składanie i rozkładanie broni. Miłośnicy wojskowego brzmienia wezmą udział w koncertach Orkiestry Wojskowej, a dodatkową atrakcją będzie występ Młodego Potara czyli sierż. Dariusza Potargowicza, rapującego żołnierza z 38. dywizjonu zabezpieczenia Obrony Powietrznej w Sochaczewie.  Fani wirtualnej rzeczywistości i nowoczesnych technologii w ramach targów przetestują Gogle VR. Wszyscy chętni będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i wziąć udział w Quizie „Nowoczesna Armia” oraz wygrać atrakcyjne nagrody.

Na zakończenie rzecz jasna nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest wojskowa grochówka.

Wojskowe Targi Służby i Pracy to propozycja dla zdecydowanych na służbę wojskową jak i wciąż szukających pomysłu na swoją zawodową drogę. 

Bliższych informacji nt. Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela koordynator w Skierniewicach - kpt. Katarzyna GRZELKA, ka.grzelka@ron.mil.pl, tel. 727 009 218 lub 261 442 338.

Wojskowe Targi Służby i Pracy w Skierniewicach


 

Wprowadzenie stopni alarmowych CHARLIE-CRP i BRAVO

Wprowadzenie stopni alarmowych CHARLIE-CRP i BRAVO

Informujemy, że Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2632) podpisał Zarządzenia:

- nr 18 z dnia 24 lutego 2023 roku w sprawie wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- nr 19 z dnia 24 lutego 2023 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium
Rzeczypospolitej Polskiej,

- nr 20 z dnia 24 lutego 2023 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Zarządzenia obowiązują od dnia 1 marca 2023 roku, od godz. 00:00, do dnia 31 maja 2023 roku do godz. 23:59.


 

Wodociąg publiczny Lipiny, gm. Nowosolna – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbce wody pobranej z wodociągu publicznego Lipiny, w punkcie podawania wody do sieci wodociągowej (Stacja Wodociągowa w Lipinach), w dniu 11 stycznia 2023r. stwierdzono obecność bakterii grupy coli  w ilości 2 jtk/100 ml.

W badanej próbce wody nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Lipiny.

Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Zakład Gospodarki Komunalnej Gminy Nowosolna został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody, zgodniej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Wodociąg publiczny Dobieszków, gm. Nowosolna – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbce wody pobranej z wodociągu publicznego Dobieszków, w punkcie podawania wody do sieci wodociągowej (Stacja Wodociągowa w Dobieszkowie), w dniu 11 stycznia 2023r. stwierdzono obecność bakterii grupy coli  w ilości 8 jtk/100 ml.

W badanej próbce wody nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Dobieszków.

Wodociąg publiczny Dobieszków zaopatruje w wodę miejscowości: Dobieszków, Stare Skoszewy, Nowe Skoszewy, Boginię, Borchówkę i Niecki.

Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Zakład Gospodarki Komunalnej Gminy Nowosolna został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody, zgodniej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Uwaga! Ptasia grypa!

  • ulotka HPAI str 1

 

Uwaga! Ptasia grypa

Uwaga! Ptasia grypa

Na terenie gminy Koluszki stwierdzono ognisko zjadliwej grypy ptasiej. Zostały podjęte wszystkie wymagane prawem działania, które koordynowane są przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łodzi. W dniu jutrzejszym zostanie wydany komunikat dotyczący dalszych czynności.


 

Ujęcie wody w Gospodarzu, gm. Rzgów

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli wewnętrznej w dniu 08 listopada 2022r. z trzech punktów kontrolnych w Stacji Wodociągowej „Gospodarz”,gm. Rzgów, nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnych w zakresie parametrów mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z ujęcia wody w Gospodarzu, gm. Rzgów.

Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rzgowie włączył do użytku ujęcie wody w Gospodarzu.  

Wodociąg publiczny w Gospodarzu zasilany jest z własnego ujęcia wody w Gospodarzu.


 

Wodociąg publiczny Romanów, gm. Rzgów – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli wewnętrznej, w dniu 2 listopada 2022 r. z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnych w zakresie parametrów mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Romanów, gm. Rzgów.


 

Wodociąg publiczny Romanów, gmina Rzgów – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych w dniu 24 października 2022 r. z wodociągu publicznego Romanów: w stacji wodociągowej oraz w punkcie kontrolnym na sieci wodociągowej w Romanowie, stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 3 jtk/100 ml.

Nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Romanów.

Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rzgowie został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody, zgodniej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Profilaktyka jodowa

Profilaktyka jodowa

Łódzki Urząd Wojewódzki w ramach działań organizacyjnych związanych z profilaktyką jodową, podał listę punktów wydawania tabletek jodku potasu na terenie województwa łódzkiego.

Lista wszystkich punktów została opublikowana na stronie internetowej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi pod adresem: https://www.gov.pl/web/uw-lodzki/miejsca-dystrybucji-jodku-potasu-na-terenie-wojewodztwa-lodzkiego


 

Wodociąg publiczny Teolin, gm. Nowosolna – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbce wody pobranej do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli wewnętrznej, w dniu 3 października 2022 r. na sieci wodociągu publicznego Teolin, gm. Nowosolna nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnych w zakresie parametrów mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294).

Sieć wodociągowa zasilana jest z ujęcia wody w Natolinie.

Ujęcie wody w Teolinie jest wyłączone z eksploatacji z uwagi na prowadzoną dezynfekcję i płukanie ujęcia wody.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Teolin, gm. Nowosolna.


 

Ujęcie wody „Gospodarz”, gm. Rzgów

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbce wody pobranej na ujęciu wody „Gospodarz”, w dniu 26 września 2022r. stwierdzono obecność enterokoków w ilości 2 jtk/100 ml.

Jednocześnie w dniu 26 września 2022r. pobrano próbkę wody na sieci wodociągu publicznego Gospodarz i w wyniku przeprowadzonych badań nie stwierdzono obecności enterokoków oraz nie stwierdzono bakterii grupy coli i Escherichia coli.

Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rzgowie wyłączył z użytkowania ujęcie wody „Gospodarz” na czas przeprowadzanych działań naprawczych.

Wodociąg publiczny w Gospodarzu zasilany jest z ujęcia wody w Czyżeminku oraz z wodociągu publicznego Łódź.


 

Wodociąg publiczny Teolin, gmina Nowosolna – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Wodociąg publiczny Teolin, gmina Nowosolna – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych z wodociągu publicznego Teolin: w stacji wodociągowej oraz w punkcie kontrolnym na sieci wodociągowej w Teolin 16a, w dniu 19 września 2022r. stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 2 jtk/100 ml.

Nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Teolin.

Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Zakład Gospodarki Komunalnej Gminy Nowosolna został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody, zgodniej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Wodociąg publiczny Natolin – woda nadaje się do spożycia

Wodociąg publiczny Natolin  – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli wewnętrznej, w dniu 16 września 2022 r., z sieci wodociągu publicznego w Natolinie oraz w Stacji wodociągowej w Natolinie nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnych w zakresie parametrów mikrobiologicznych i fizykochemicznych określonych w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Natolin.


 

Wodociąg publiczny Natolin

Wodociąg publiczny Natolin

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbce wody pobranej w dniu 31 sierpnia 2022 r. w Stacji Wodociągowej w Natolinie stwierdzono obecność bakterii grupy coli. W badanej próbce wody nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków.

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi nakazał Zakładowi Gospodarki Komunalnej Gminy Nowosolna wyłączyć z eksploatacji ujęcie wody w Natolinie na czas doprowadzenia wody do właściwej jakości.

Wodociąg publiczny Natolin został przełączony na zasilanie z ujęcia wody w Teolinie. Z uwagi na intensywne płukanie sieci wodociągowej Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi zaleca spożywanie wody tylko po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Wodociągi publiczne Koluszki i Stefanów – woda nadaje się do spożycia

Wodociągi publiczne Koluszki i Stefanów – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych w dniach 1-2 września 2022 r. do badań laboratoryjnych z wodociągów publicznych Koluszki oraz Stefanów, nie stwierdzono obecności bakterii grupy coli ani wysokiej ogólnej liczby mikroorganizmów w temperaturze 22°C po 72h. 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitamy w Łodzi na podstawie uzyskanych wyników jakości wody stwierdził, że w zakresie zbadanych parametrów woda z wodociągów pubiicznych w Koluszkach i Stefanowie spełnia wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 1 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.


 

Wodociąg publiczny Koluszki– woda warunkowo nadaje się do spożycia

Wodociąg publiczny Koluszki– woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbce wody pobranej z wodociągu publicznego w Koluszkach, w punkcie podawania wody do sieci wodociągowej (Stacja Wodociągowa), w dniu 31 sierpnia 2022 r. stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 1 jtk/100 ml.   

W badanej próbce wody nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Koluszki.

Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

W dalszym ciągu trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody zgodniej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Woda w wodociągu publicznym Koluszki podlega dezynfekcji podchlorynem sodu.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Wodociąg publiczny Stefanów, gm. Koluszki – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Wodociąg publiczny Stefanów, gm. Koluszki– woda warunkowo nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych w ramach kontroli urzędowej z wodociągu publicznego Stefanów: w stacji wodociągowej oraz w punkcie kontrolnym na sieci wodociągowej w  Stefanowie, w dniu 29 sierpnia 2022 r. stwierdzono wysoką ogólną liczbę mikroorganizmów w temp. 22º C po 72h.

Nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego Stefanów, gm. Koluszki.

Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu (minimum przez 2 minuty). Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Koluszkowskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Koluszkach zostało zobowiązane do podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody, zgodniej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Wodociąg publiczny Koluszki – woda nie nadaje się do spożycia

Wodociąg publiczny Koluszki – woda nie nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbce wody pobranej do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli urzędowej, w dniu 29 sierpnia 2022 r. z wodociągu publicznego Koluszki (miejsce poboru: Stacja Wodociągowa - woda podawana do sieci wodociągowej) stwierdzono obecność enterokoków oraz bakterii grupy coli.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi wydal decyzję stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego Koluszki.

Woda nie nadaje się do spożycia.

Koluszkowskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. zostało zobowiązane do zapewnienia mieszkańcom zastępczego źródła wody przeznaczonej do spożycia. Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 20l7r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Zalęcenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Uwaga: Wodę można używać do prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.


 

Wodociąg publiczny w Bukowcu, gm. Brójce – woda nadaje się do spożycia

Wodociąg publiczny w Bukowcu, gm. Brójce – woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli wewnętrznej, w dniu 22 sierpnia 2022 r. z wodociągu publicznego w Bukowcu, gm. Brójce nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnych w zakresie parametrów mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r. poz. 2294).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu publicznego w Bukowcu, gm. Brójce.


 

Ankieta potrzeb osób przybyłych z Ukrainy

Zgodnie z poleceniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zwracamy się z prośbą do obywateli Ukrainy o wypełnienie anonimowej ankiety. Ankieta służy do diagnozy potrzeb obywateli Ukrainy dotkniętych konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy i zaplanowania przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej odpowiednich form pomocy. Ankietę w formie elektronicznej można wypełnić do dnia 31 sierpnia 2022 roku. Ankieta w języku polskim i ukraińskim w linkach poniżej:

- język polski -
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=JIxfIDXjVkCAcEBya3Enh5oKWWYSaS1BmgOQ1yhbEaFUNFRMN1pNV1lWNFZXNVNLWEdJVFk0RjJIVSQlQCN0PWcu

- język ukraiński -
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=JIxfIDXjVkCAcEBya3Enh5oKWWYSaS1BmgOQ1yhbEaFUQlpaVlVIOVRGNE44MjhWU0xHSlczOUdFNyQlQCN0PWcu&lang=uk.


 

Powiat Łódzki Wschodni włączył się w akcję pomocy uchodźcom z Ukrainy

Powiat Łódzki Wschodni włączył się w akcję pomocy uchodźcom z Ukrainy

Pracownicy Starostwa Powiatowego w Łodzi koordynowali rozdział i dystrybucję artykułów spożywczych i przemysłowych przekazanych w ramach darowizny od Firmy Lidl Polska na rzecz Powiatu Łódzkiego Wschodniego w celu wsparcia rzeczowego uchodźców w napoje, słodycze, żywność długoterminową, artykuły higieny osobistej i kosmetyki.

Dziękujemy sieci sklepów Lidl Polska za przekazane dary rzeczowe, które w tym trudnym czasie stanowią realne wsparcie i pomoc dla uchodźców przebywających na naszym terenie. To piękny i szlachetny gest, za który serdecznie dziękujemy. Pragniemy przekazać podziękowanie gminom z terenu naszego Powiatu za pomoc w dystrybucji darów dla osób potrzebujących. 

  • Powiat Łódzki Wschodni włączył się w akcję pomocy...
  • Powiat Łódzki Wschodni włączył się w akcję pomocy...
  • Powiat Łódzki Wschodni włączył się w akcję pomocy...
  • Powiat Łódzki Wschodni włączył się w akcję pomocy...
  • Powiat Łódzki Wschodni włączył się w akcję pomocy...
  • Powiat Łódzki Wschodni włączył się w akcję pomocy...
  • Powiat Łódzki Wschodni włączył się w akcję pomocy...
  • Powiat Łódzki Wschodni włączył się w akcję pomocy...

 

KOMUNIKAT

Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

w sprawie wiosennej akcji szczepienia lisów wolno żyjących
przeciwko wściekliźnie
na terenie województwa łódzkiego w powiecie
opoczyńskim, rawskim i tomaszowskim
w roku 2022

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii działając na podstawie § 4 ust.1, §10, §11 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. 2013 r., poz. 1737) informuje, że na terenie województwa łódzkiego w okresie pomiędzy 22 kwietnia a 8 maja 2022 r. zostanie przeprowadzona wiosenna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie obejmie teren powiatu opoczyńskiego, rawskiego i tomaszowskiego województwa łódzkiego z wyłączeniem obszarów zabudowanych i akwenów wodnych.

Szczepienia będą wykonane metodą zrzutów z samolotów doustnej szczepionki z wysokości ok. 200 metrów. Szczepionka jest zatopiona we wnętrzu przynęty - mieszance pokarmowej w kształcie prostokąta, koloru zielono-brunatnego, o wymiarach 3,9 cm x 3,5 cm x 1,5 cm, o zapachu rybnym. Na terenie województwa łódzkiego wyłożonych zostanie 30 dawek szczepionki na 1 km2. Zapach przynęty jest wyczuwany przez lisy z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, dochodzi do zaszczepienia lisa w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową lisa.

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców powiatów opoczyńskiego, rawskiego i tomaszowskiego o nie podnoszenie szczepionek. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.

Jednocześnie przypomina się, iż przez okres dwóch tygodni po przeprowadzeniu akcji szczepienia nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (np. lasy, pola, łąki).

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem te części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną o ostrym przebiegu. Wywołuje ją wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy ssaków. Źródłem zakażenia są chore na wściekliznę zwierzęta dzikie oraz domowe.

Uzasadnieniem szczepień w województwie łódzkim jest fakt, że 18 czerwca 2021 r. potwierdzono wystąpienie  wścieklizny u lisa w m. Radom w woj. mazowieckim, a miejsce znalezienia lisa znajduje się niespełna 50 km od powiatu opoczyńskiego i rawskiego.

Wszelkie dodatkowe informacje w w/w sprawie można uzyskać w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Łodzi pod numerami telefonów: (42) 635-14-00, (42) 635-14-01 lub (42) 635-14-20 lub w powiatowych inspektoratach weterynarii wyznaczonych do szczepienia.

Przedmiotowa informacja winna być przekazana dzieciom przez ich rodziców bądź opiekunów.

 

 

Łódzki Wojewódzki

Lekarz Weterynarii

Włodzimierz Skorupski


 

Aktualne ulotki uwzględniające najnowsze zmiany prawne, które nastąpiły po wejściu w życie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Aktualne ulotki uwzględniające najnowsze zmiany prawne

Aktualne ulotki uwzględniające najnowsze zmiany prawne


 

Komunikat związany z sytuacją na Ukrainie

Komunikat związany z sytuacją na Ukrainie

Aktualna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej daje możliwość uaktywnienia się różnego rodzaju grupom przestępczym dążącym do osiągnięcia szybkiego zysku poprzez wykorzystanie dramatycznego położenia osób uciekających przed agresją militarną i katastrofą humanitarną. Tło wojenne oraz przemieszczanie się dużych grup uchodźców wymaga szczególnego zwrócenia uwagi na problematykę przestępstw oraz przeciwdziałania postawom patologicznym czy niegodziwemu traktowaniu ludzi. W obliczu tych szczególnych zagrożeń należy skupić się przede wszystkim na grupie dzieci i kobiet mogących stosunkowo łatwo stać ofiarami przestępstwa handlu ludźmi.

Więcej informacji pod linkiem: https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi/komunikat-zwiazany-z-sytuacja-na-ukrainie


 

Stopień alarmowy ALFA-CRP

Stopień alarmowy ALFA-CRP

Informujemy, iż Zarządzeniem Nr 322 z dnia 3 grudnia 2021 r. Prezesa Rady Ministrów wprowadzony został stopień alarmowy CRP (stopień ALFA – CRP) na całym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Stopień alarmowy będzie obowiązywał od dnia 5 grudnia 2021 r.  od godz. 23:59 do dnia 10 grudnia 2021 r. do godz. 23:59. Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni, dlatego prosimy o zachowanie zwiększonej czujności przy korzystaniu z systemów teleinformatycznych.

Zarządzenie nr 322


 

Szkolenie Powiatowe w zakresie Obrony Cywilnej

W dniu 8 listopada 2021 r. w Starostwie Powiatowym w Łodzi odbyło się Szkolenie Powiatowe w zakresie Obrony Cywilnej dla Nauczycieli z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa z powiatowych placówek oświatowych oraz dla Komendantów gminnych Formacji Obrony Cywilnej z terenu powiatu łódzkiego wschodniego. 
Podczas szkolenia poruszane były takie zagadnienia jak:
     • Obrona Cywilna w systemie obronnym państwa;
     • Założenia i funkcjonowanie systemu alarmowania i ostrzegania;
     • Ewakuacja ludności, zwierząt i mienia na wypadek masowego zagrożenia;
     • Reklamowanie osób funkcyjnych i nadawanie przydziałów organizacyjno – mobilizacyjnych.

  • Szkolenie Powiatowe w zakresie Obrony Cywilnej
  • Szkolenie Powiatowe w zakresie Obrony Cywilnej
  • Szkolenie Powiatowe w zakresie Obrony Cywilnej
  • Szkolenie Powiatowe w zakresie Obrony Cywilnej

 

Kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej pod kryptonimem "POWIAT 2021"

W dniu 27 października 2021 roku na terenie powiatu łódzkiego wschodniego odbyły się kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej, którego tematyką było: „Współdziałanie struktur obrony cywilnej powiatu z systemem zarządzania kryzysowego podczas realizacji zadań związanych z ochroną ludności pod kryptonimem „POWIAT 2021”.
W ćwiczeniach wzięli udział:
1) Starostwo Powiatowe w Łodzi – Referat Zarzadzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa,
2) Urząd Miejski w Koluszkach,
3) Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Łodzi, 
4) Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Łodzi, 
5) Komenda Powiatowa Policji powiatu łódzkiego wschodniego w Koluszkach, 
6) Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dla Powiatu Łódzkiego Wschodniego,
7) mieszkańcy Powiatu Łódzkiego Wschodniego.

W ramach przeprowadzonych ćwiczeń realizowano następujące zadania:
1) ewakuacja ludności, zwierząt i mienia na wypadek wystąpienia zagrożenia,
2) monitorowanie zagrożeń, informowanie ludności o zagrożeniach i sposobach postępowania,
3) reagowanie na zagrożenia, w tym prowadzenie działań wynikających z nadzoru sanitarnego,
4) rozpoznawanie i zapobieganie rozszerzania się chorób zakaźnych zwierząt chowanych w gospodarstwach rolnych,
5) doraźna pomoc w przywracaniu i utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa w strefach dotkniętych zagrożeniami,
6) organizacja pomocy społecznej, w tym pomocy psychologicznej.

Starosta Łódzki Wschodni Andrzej Opala wraz z Kierownikiem Referatu Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Arkadiuszem Niecką na zakończenie ćwiczeń podczas wideokonferencji dokonali podsumowania ćwiczeń, a także pogratulowali i podziękowali wszystkim uczestnikom za pełne zaangażowanie i profesjonalne podejście do przeprowadzonych zadań. 

  • Kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej pod kryptonimem...
  • Kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej pod kryptonimem...
  • Kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej pod kryptonimem...
  • Kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej pod kryptonimem...
  • Kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej pod kryptonimem...
  • Kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej pod kryptonimem...
  • Kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej pod kryptonimem...
  • Kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej pod kryptonimem...
  • Kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej pod kryptonimem...
  • Kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej pod kryptonimem...
  • Kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej pod kryptonimem...
  • Kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej pod kryptonimem...
  • Kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej pod kryptonimem...

 

Harmonogram trasy szczepieniobusów w Powiecie Łódzkim Wschodnim

Harmonogram trasy szczepieniobusów w Powiecie Łódzkim Wschodnim

Dzień tygodnia

Data

Gmina

Miejsce postoju szczepieniobusa (dokładny adres/nazwa zwyczajowa)

Godziny postoju szczepieniobusa

Sobota

23 października 2021

Brójce

W budynku Ochotniczej Straży Pożarnej Karpin 21, 95-006 Brójce

12:00-15:00

Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni - szczepmy się!


 

Harmonogram trasy szczepieniobusów w Powiecie Łódzkim Wschodnim

Harmonogram trasy szczepieniobusów w Powiecie Łódzkim Wschodnim

Dzień tygodnia

Data

Gmina

Miejsce postoju szczepieniobusa (dokładny adres/nazwa zwyczajowa)

Godziny postoju szczepieniobusa

Wtorek

12 października 2021

Brójce

Przed budynkiem świetlicy środowiskowej w Bukowcu, 95-006 Bukowiec, ul. Górna 29 12:00-17:00

Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni - szczepmy się!


 

Harmonogram trasy szczepieniobusów w Powiecie Łódzkim Wschodnim

Harmonogram trasy szczepieniobusów w Powiecie Łódzkim Wschodnim

Dzień tygodnia

Data

Gmina

Miejsce postoju szczepieniobusa (dokładny adres/nazwa zwyczajowa)

Godziny postoju szczepieniobusa

Sobota

2 października 2021

Andrespol

Parking na targowisku w Andrespolu, 95-020 Andrespol, ul. Tuszyńska 25 8:00-13:00

Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni - szczepmy się!


 

Harmonogram trasy szczepieniobusów w Powiecie Łódzkim Wschodnim

Harmonogram trasy szczepieniobusów w Powiecie Łódzkim Wschodnim

Dzień tygodnia

Data

Gmina

Miejsce postoju szczepieniobusa (dokładny adres/nazwa zwyczajowa)

Godziny postoju szczepieniobusa

Sobota

18 września 2021

Rzgów

Parking przed Urzędem Miejskim, 95-030 Rzgów, Plac 500-lecia nr 22 9:00-14:00

Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni - szczepmy się!


 

Harmonogram trasy szczepieniobusów w Powiecie Łódzkim Wschodnim

Harmonogram trasy szczepieniobusów

Dzień tygodnia

Data

Gmina

Miejsce postoju szczepieniobusa (dokładny adres/nazwa zwyczajowa)

Godziny postoju szczepieniobusa

Poniedziałek

30 sierpnia 2021

Nowosolna

Parking przed Szkołą Podstawową w Lipinach, 92-701 Lipiny 48 a  9:00-12:00
Parking przed Szkołą Podstawową w Starych Skoszewach, 92-701 Stare Skoszewy 19 12.30-15:00

Piątek

3 września 2021

Andrespol

Parking przy Targowisku, 95-020 Andrespol, ul. Tuszyńska 25 8:00-13:00

Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni - szczepmy się!


 

Harmonogram trasy szczepieniobusów w Powiecie Łódzkim Wschodnim

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z możliwości zaszczepienia się!

Dzień tygodnia

Data

Gmina

Miejsce postoju szczepieniobusa (dokładny adres/nazwa zwyczajowa)

Godziny postoju szczepieniobusa

Wtorek

17 sierpnia 2021

Tuszyn

Plac przy Poczcie Polskiej, 95-080 Tuszyn, ul. Plac Reymonta 1

9.00 – 15.00

Sobota

21 sierpnia 2021

Brójce

Parking przy Szkole Podstawowej 95-006 Wola Rakowa, ul. Szkolna 3

11.00 – 16.00

Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni - szczepmy się!

 


 

Mobilny punkt szczepień w Koluszkach

Mobilny punkt szczepień w Koluszkach

10 sierpnia 2021 (wtorek) na terenie gminy Koluszki w Ochotniczej Straży Pożarnej w Koluszkach, 95-040 Koluszki, ul. 11-go Listopada 39 w godzinach 8.00 - 13.00 będzie ustawiony mobilny punkt szczepień (szczepieniobus).

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z możliwości zaszczepienia się.

Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana. Wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty.


 

Uwaga hodowcy trzody chlewnej!

Na podstawie Rozporządzenia Nr 12/2021 Wojewody Łódzkiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa łódzkiego określone zostały następujące obszary:

1) Obszar zapowietrzony, na którym występuje afrykański pomór świń, obejmujący:

a) w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Tuszyn miejscowości: Aleksandrówek, Aleksandrów Pierwszy, Aleksandrów Drugi, Garbów, Garbówek, Głuchów, Gołygów, Góry Kruszowskie, Królewska Wola, Kruszów, Tuszynek Majoracki, Tuszynek Starościński, Żeromin, Kruszów-Cegielnia, Kruszów-Parcela, Tuszynek,

b) w mieście Tuszyn część miasta Ogrodzonka.

2) obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomom świń, obejmujący:

a) w powiecie łódzkim wschodnim:

- w gminie Brójce miejscowości: Nowy Wardzyń, Pałczew, Stary Wardzyń, Trzebiny, Wardzyn, Wardzyn-Folwark, Nowiny,

- w gminie Rzgów miejscowości: Babichy, Kalinko, Kalinko-Morgi, Kalinko w Pole, Kalino, Romanów,

- w gminie Tuszyn miejscowości: Bądzyń, Budy, Dylew, Gołygów Drugi, Górki Duże, Górki Małe, Górki Małe-Kolonia, Józefów, Jutroszew, Mąkoszyn, Modlica, Wodzin-Okupniki, Polska Wola, Rydzynki, Stanisławów, Syski, Szczukwin, Szczukwin Gliniany, Szczukwin Piaskowy, Wacławów, Wodzin, Wodzin Majoracki, Wodzin Prywatny, Wodzinek, Wola Kazubowa, Zofiówka, Lutosławice Szlacheckie, Żeromin, Górki Małe-Parcela, Nowa Wieś, Potok, Rydzynki, Stara Wieś, Zagrody, Gołygów Pierwszy, Wykno,

- miasto Tuszyn za wyjątkiem części miasta Ogrodzonka.

Więcej informacji w Rozporządzeniu Wojewody 

W związku z powyższym, 26 czerwca br. na terenie gminy Tuszyn odbyły się poszukiwania padłych dzików. W akcji uczestniczyli przedstawiciele m.in. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Powiecie Łódzkim Wschodnim, Starostwo Powiatowe w Łodzi, Państwowej Straży Łowieckiej, Straży Leśnej, Polski Związek Łowiecki - Zarząd Okręgowy w Łodzi, Wojewódzkiego i Powiatowego Inspektora Weterynarii oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ponad 90 osób przeszukiwało obszar ok. 1100 hektarów lasów na terenie gminy Tuszyn.

Powiat Łódzki Wschodni wspomagał koordynacyjnie działania i zabezpieczał logistycznie miejsca odpraw oraz zapewnił wyżywienie dla wszystkich uczestników poszukiwań.


 

Zalecenia dla ludności w związku z wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk pogodowych – burze z gradem oraz silny wiatr

  • Słuchaj komunikatów pogodowych, stosuj się do poleceń służb.
  • Powiadom najbliższych o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
  • Nie panikuj.

W budynku:
- zamknij wszystkie drzwi i okna;
- z tarasu, balkonu, parapetu sprzątnij wszystkie przedmioty, które może porwać wiatr;
- zrezygnuj z zaplanowanych spacerów i wycieczek, dla bezpieczeństwa pozostań w domu;
- zabezpiecz niezbędne przedmioty przydatne w przypadku ewakuacji:
     a) naładowany telefon komórkowy
     b) działająca latarka
     c) dokumenty
     d) przyjmowane lekarstwa
     e) odzież
     f) żywność (pamiętaj również o wodzie pitnej);
- zorientuj się, gdzie umiejscowiona jest elektryczna skrzynka rozdzielcza z bezpiecznikami;
- w celu ochrony urządzeń, odłącz sprzęt elektroniczny od sieci elektrycznej;
- staraj się nie używać urządzeń elektronicznych obsługiwanych ręcznie (np. suszarka do włosów, maszynka elektryczna);
- słuchaj komunikatów wydawanych przez środki masowego przekazu, stosuj się do poleceń służb;

 

W samochodzie:
- jeśli jesteś w trakcie podróży nie kontynuuj jazdy; największym zagrożeniem są spadające gałęzie i ograniczona widoczność w trakcie ulewy; zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu (NIE pod drzewami, liniami energetycznymi i słupami) i włącz światła awaryjne, nie
wychodź z pojazdu – drzwi i okna muszą być szczelnie zamknięte;
- jeśli dostrzegasz budynek, powoli kieruj się w jego stronę (uważaj! Wyjeżdżając z zalesionego terenu może uderzyć w ciebie gwałtowny podmuch wiatru!).

 

Na otwartej przestrzeni:
- w przypadku gdy znajdziesz się na otwartym terenie trzymaj się z dala od zbiorników wodnych, linii wysokiego napięcia i zadrzewień; poszukaj zagłębienia terenu, np. głęboki rów, i kucnij w nim (nie siadaj, należy w jak największym stopniu ograniczyć kontakt z ziemią); najbezpieczniej jest kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami, co ograniczy przepływ pioruna przez ciało;

 

Nad wodą:
- jak najszybciej wyjdź z wody, pamiętaj, że woda doskonale przewodzi prąd;
- jeśli jesteś na łodzi – płyń do brzegu i wyjdź na ląd;
- nie spaceruj po plaży, znajdź bezpieczne schronienie.

 

Jeśli jesteś świadkiem rażenia piorunem, sprawdź stan poszkodowanego i zadzwoń po pomoc (pamiętaj, żeby w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo, jeśli podejście do osoby poszkodowanej nie jest możliwe zadzwoń po pomoc).


PRZYDATNE NUMERY:

112 Ogólnopolski Numer alarmowy
997 Policja
998 Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
991 Pogotowie Energetyczne
992 Pogotowie gazowe
984 Ratownictwo Wodne
987 Centrum Zarządzania Kryzysowego
993 Pogotowie ciepłownicze
994 Pogotowie wodno-kanalizacyjne


 

#SZCZEPIMYSIĘ

Plakat #SZCZEPIMYSIĘ


 

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka oraz uroczyste przekazanie dwóch nowych samochodów

W dniu 27 maja 2021 r. w Komendzie Powiatowej PSP powiatu łódzkiego wschodniego z siedzibą w Koluszkach odbyły się Powiatowe obchody Dnia Strażaka, podczas których zostały uroczyście przekazane dwa nowe samochody: operacyjny - lekki Kia Sorento oraz rozpoznawczo - ratowniczy Ford Ranger zakupione wspólnymi siłami Powiatu, Komendy i Gmin Powiatu Łódzkiego Wschodniego.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Zastępca Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - st. bryg. Zbigniew Łyszkowicz, druh Dariusz Krzewiński - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, przedstawiciele Gmin Powiatu oraz Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Łodzi - Arkadiusz Niecka, który w imieniu Starosty Łódzkiego Wschodniego Andrzeja Opali i Wicestarosty Łódzkiego Wschodniego Ewy Gładysz odczytał i przekazał list gratulacyjny na ręce Krzysztofa Supery - Komendanta Powiatowego PSP powiatu łódzkiego wschodniego


„(…) Z okazji Powiatowych obchodów Dnia Strażaka w imieniu Zarządu Powiatu Łódzkiego Wschodniego składamy serdeczne podziękowania dla bryg. mgr inż. Krzysztofa Supery Komendanta Powiatowego PSP powiatu łódzkiego wschodniego z siedzibą w Koluszkach oraz wszystkich strażaków ochotników, jak również funkcjonariuszy Komendy Powiatowej za codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu łódzkiego wschodniego. (…)”.

Gratulujemy otrzymania nowych samochodów. Niech skutecznie pomagają w ratowaniu ludzkiego życia i mienia, a wszystkim druhom i funkcjonariuszom Komendy Powiatowej przekazujemy raz jeszcze najlepsze życzenia zdrowia, wielu sukcesów zawodowych i osobistych oraz wszelkiej pomyślności.

  • Nowe samochody Straży Pożarnej
  • Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
  • Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
  • Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
  • Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
  • Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
  • Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
  • Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
  • Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

 

ROZPORZĄDZENIE NR 3/2021 

POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W ŁODZI

z dnia 17 maja 2021 r. 

 

w sprawie tymczasowych minimalnych zasad bioasekuracji przy udostępnianiu wybiegów dla stad gęsi rzeźnych, w związku z sytuacją epizootyczną spowodowaną wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) u drobiu i dzikiego ptactwa oraz zakazu organizowania lotów treningowych gołębi na terenie powiatu łódzkiego wschodniego. 


Na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 3b, 8e i 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U.z 2020r. poz. 1421) zarządza się, co następuje: 

§ 1. W powiecie łódzkim wschodnim zakazuje się organizowania lotów treningowych i lotów konkursowych gołębi.

§ 2. W powiecie łódzkim wschodnim zakazuje się organizowania targów, pokazów i wystaw w udziałem drobiu.

§ 3. Nakazuje się utrzymywanie gęsi w sposób uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami oraz innym drobiem utrzymywanym w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych.

§ 4. Jeżeli nie jest możliwe utrzymanie gęsi w sposób wskazany w §3, w przypadku korzystania z wybiegów należy zachować następujące warunki:

1) wybieg dla gęsi powinien być ogrodzony;

2) powierzchnia wybiegu powinna wynosić co najmniej 0,5m2 na sztukę w przypadku gęsi reprodukcyjnych i maksymalnie 19 kg na 1 m2 dla młodych gęsi rzeźnych;

3) przed wypuszczeniem gęsi na wybieg należy przeszukać teren wybiegu i jego bezpośrednie otoczenie oraz otoczenie gospodarstwa w odległości 250 m celem wykrycia zwłok lub konających dzikich ptaków;

4) teren wybiegu powinien zostać odkażony przy użyciu środka dezynfekcyjnego przed każdym wypuszczeniem gęsi;

5) ściółka stosowana na wybiegu powinna być składowana w sposób skutecznie zabezpieczający przed dzikim ptactwem, a jeżeli nie jest to możliwe powinna być stosowana po jej uprzednim odkażeniu środkiem dezynfekcyjnym;

6) teren wybiegu dla gęsi powinien być zaopatrzony w odpowiednią liczbę odstraszaczy przed dzikimi ptakami;

7) wypuszczanie gęsi na wybieg powinno się odbywać w godzinach między 10 a 16;

8) zabronione jest pojenie i karmienie gęsi na wybiegu;

9) jeżeli na terenie wybiegu znajdują się zbiorniki wodne, należy uniemożliwić gęsiom dostęp do nich;

10) należy prowadzić codzienną dokumentację z czynności prowadzonych w zakresie wymienionym w pktl-9, która powinna uwzględniać osoby odpowiedzialne za wdrażanie i weryfikację zasad bioasekuracji, informacje dotyczące rodzaju i ilości użytych środków dezynfekcyjnych, informacje o ewentualnych awariach i naprawach na terenie wybiegu, informacje o nieprawidłowościach stwierdzonych na terenie wybiegu, zwłaszcza dotyczących wystąpienia objawów chorobowych lub upadków gęsi, gromadzenia się w okolicy gospodarstwa dzikiego ptactwa;

§ 5. Zakazuje się stosowania zielonki w karmieniu gęsi.

§ 6. Nakazy i zakazy o których mowa w § 1-5 obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na obszarze powiatu łódzkiego wschodniego.

§ 7. Rozporządzenie obowiązuje niezależnie od rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. z 2017 r. poz. 722)

§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem podania do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie powiatu łódzkiego wschodniego i obowiązuje do czasu jego uchylenia.

 

                                                                                                                          Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łodzi 

                                                                                                                                       Jacek Tyrankiewicz 


 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o obowiązku odśnieżania dachów

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o obowiązku odśnieżania dachów. Do wykonywania tych czynności zobowiązani są nie tylko właściciele, ale także zarządcy nieruchomości.
Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty tymczasowe, wykorzystywane przy szpitalach i przychodniach dla chorych na COVID-19 oraz budynki wielkopowierzchniowe, m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe i magazyny.


 

Zasady bezpieczeństwa w etapie odpowiedzialności - przedłużone do 31 stycznia!

Zasady bezpieczeństwa w etapie odpowiedzialności.png


 

Nowe zasady bezpieczeństwa

Nowe zasady bezpieczeństwa


 

Wodociąg publiczny Koluszki – woda nadaje się do spożycia

Wodociąg publiczny Koluszki - woda nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych w dniu 5 października 2020 r. do badań laboratoryjnych z wodociągu publicznego Koluszki, z punktu czerpalnego w Stacji Wodociągowej i punktu kontrolnego na sieci wodociągowej, nie stwierdzono obecności bakterii grupy coli.

Woda w zakresie parametrów mikrobiologicznych spełnia wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza przydatność wody do spożycia przez ludzi z wodociągu publicznego Koluszki.


 

Wodociąg publiczny Koluszki – woda warunkowo nadaje się do spożycia

Woda warunkowo zdatna do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych, w ramach kontroli urzędowej, w dniu 1 października 2020 r. z wodociągu publicznego w Koluszkach stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości <10 jtk/100 ml.

PaństwowyPowiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi stwierdza warunkową przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego Koluszki.  Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Koluszkowskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. zostało zobowiązane do podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Uwaga: Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia. Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.  Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


 

Punkty pobierania wymazów utworzone przez WSRM w Łodzi na terenie Powiatu Łódzkiego Wschodniego

Punkty pobierania wymazów utworzone przez WSRM w Łodzi na terenie Powiatu Łódzkiego Wschodniego
 
Wymazy wykonywane są wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w następujących lokalizacjach:
 
Tuszyn, Aleja Jana Pawła II 70 - 13:15-17:30
 
Koluszki, ul. 11-go Listopada 39 - 08:00-12:15
 
Zgłaszając się do punktu pobierania wymazów pamiętaj:
 
  • 2 godziny przed badaniem nie jedz i nie pij, 
  • wykonuj polecenia pracowników WSRM,
  • pamiętaj o zasadach dystansu społecznego.
 
 

 

Stopień alarmowy BRAVO - CRP

Starosta Łódzki Wschodni informuje, że w związku z organizacją wyborów prezydenckich, Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 Ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 796) podpisał Zarządzenie Nr 94 z dnia 9 lipca 2020 roku w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego CRP (drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP) na całym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Stopień BRAVO-CRP obowiązuje od dnia 10 lipca 2020 roku od godz. 00.01 do dnia 13 lipca 2020 roku do godz. 23.59.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni, dlatego prosimy o zachowanie zwiększonej czujności przy korzystaniu z systemów teleinformatycznych.


 

Stopień alarmowy BRAVO - CRP

                   

Starosta Łódzki Wschodni informuje, że w związku z organizacją wyborów prezydenckich, Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 Ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 796) podpisał Zarządzenie Nr 89 z dnia 25 czerwca 2020 roku w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego CRP (drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP) na całym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Stopień BRAVO-CRP obowiązuje od dnia 26 czerwca 2020 roku od godz. 00:01 do dnia 29 czerwca 2020 roku do godz. 23:59.


 

Komunikat w związku z potwierdzonym ogniskiem ptasiej grypy (HPAI), wirusa H1N8 w gminie Koluszki

W związku z potwierdzonym ogniskiem ptasiej grypy (HPAI), wirusa H1N8 w gminie Koluszki w powiecie łódzkim – wschodnim Wojewoda Łódzki wydał Rozporządzenie Nr 7/2020 z dnia 24 lutego 2020 r. w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego, w związku z wystąpieniem choroby zakaźnej wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), sposobu oznakowania i wprowadzania zakazów oraz nakazów na tych obszarach.

  • Rozporządzenie nr 7/2020 Wojewody Łódzkiego str. 1
  • Rozporządzenie nr 7/2020 Wojewody Łódzkiego str. 2
  • Rozporządzenie nr 7/2020 Wojewody Łódzkiego str. 3

 

Zebranie sztabu kryzysowego w związku z ptasią grypą

W dniu 23 lutego na fermie drobiu w miejscowości Regny (gmina Koluszki) potwierdzono ognisko ptasiej grypy.
W Urzędzie Miejskim w Koluszkach zebrał się powiatowy i gminny sztab kryzysowy.
Wstępne szacunki mówią że wskutek choroby padło ok. 3 tysięcy sztuk kaczek z pośród hodowli liczącej ponad 8 tysięcy sztuk.

Wdrożono środki związane z likwidacją ogniska oraz wyznaczono obszar skażony i zapowietrzony.

Wirus nie stanowi zagrożenia dla człowieka, ale jest groźny dla drobiu.

Dodatkowe informacje i zalecenia Głównego Inspektoratu Weterynarii dostępne są tu:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/grypa-ptakow

  • Zebranie sztabu kryzysowego w związku z ptasią grypą
  • Zebranie sztabu kryzysowego w związku z ptasią grypą

 

UWAGA! Hodowcy Drobiu na terenie powiatu łódzkiego wschodniego

W województwie łódzkim pojawiły się ogniska ptasiej grypy - na terenie powiatów sieradzkiego, łowickiego i łódzkiego wschodniego.

Służby odpowiedzialne za reagowanie i usuwanie skutków epizootii przystąpiły do działań. Wdrożono wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Wszystkim hodowcom drobiu przypominamy o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Pamiętajmy również, że wirus ptasiej grypy nie stanowi zagrożenia dla człowieka!

Zaleca się jednak, szczególnie osobom zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi, stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

Więcej informacji:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/grypa-ptakow

Banery

Kontakt

Powiat Łódzki Wschodni

Starostwo Powiatowe w Łodzi

ul. Sienkiewicza 3,
90-113 Łódź

tel. 42 633 71 91
fax 42 632 93 11

e-mail: powiat@lodzkiwschodni.pl

ePUAP: /72gq27iww7/skrytka

godziny pracy urzędu:
poniedziałek - piątek: 8.00 - 16.00

Stopka