Menu
Menu
Treść
Nawigacja
Treść
Aktualności
Stronicowanie
-
Ogólnopolski konkurs „Policjant, który mi pomógł”. Zgłaszajcie kandydatury
04.03.2025Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji już po raz kolejny organizuje ogólnopolski konkurs „Policjant, który mi pomógł”, którego głównym celem jest promocja postaw i umiejętności policjantów osobiście zaangażowanych w pomoc osobom krzywdzonym.
Idea konkursu „Policjant, który mi pomógł” narodziła się 18 lat temu i cyklicznie odbywa się pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji. Do dzisiaj wyłoniono 85 laureatów, którzy poprzez swoje zaangażowanie, konsekwentne działanie oraz serdeczną pomoc drugiej osobie wpłynęli na kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji wśród społeczeństwa. Bo przecież bohater nie zawsze nosi pelerynę, a właśnie policyjny mundur.
Zatem, jeśli znasz policjanta, który:
- pomógł Ci, bo byłaś/eś poszkodowana/y w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia/wypadku;
- pomógł Ci, gdy byłaś/eś w trudnej sytuacji życiowej;
- podał Ci rękę w najtrudniejszym momencie życia;
- angażuje się w budowanie lokalnego systemu pomocowego;
- wyróżnia się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami w obszarze indywidualnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem lub doznającym przemocy domowej, wyślij zgłoszenie!
Zgodnie z Regulaminem Konkursu, zgłoszenia policjanta do konkursu może dokonać osoba indywidualna, instytucja lub organizacja.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 maja 2025 r.
Formularze zgłoszeniowe można nadsyłać na adres poczty elektronicznej e-mail: policjantktorymipomogl@policja.gov.pl.
Laureatów konkursu wybiera Komisja, w skład której wchodzi przedstawiciel Biura Prewencji KGP oraz laureaci 3 ostatnich edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”.
Podczas wyłaniania Laureatów w szczególności brane będzie pod uwagę ich zaangażowanie w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa obywateli, jak również doświadczenie i zaangażowanie w pomoc osobom, wobec których istnieje podejrzenie, że są krzywdzone.
Serdecznie zapraszamy do zgłaszania Kandydatów!
(Biuro Prewencji KGP)
-
Bezkolizyjne skrzyżowanie
03.03.2025W miejscowościach Justynów i Janówka planowana jest budowa bezkolizyjnego skrzyżowania ul. Głównej z torami PKP.
Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania dwupoziomowego między Justynowem a Janówką to kluczowa inwestycja, która znacząco poprawi komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Nowy wiadukt drogowy nad torami PKP oraz tunel dla pieszych zastąpią dotychczasowy przejazd kolejowy, eliminując korki i ryzyko kolizji.
W ramach inwestycji planuje się:
- budowę bezkolizyjnego skrzyżowania w formie wiaduktu drogowego nad lini kolejową;
- likwidację istniejącego przejazdu kolejowo-drogowego oraz budowę w jego miejscu tunelu dla pieszych;
- budowę miejsc parkingowych;
- budowę chodników;
- budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Głównej i ul. Łąkowej;
- budowę wlotów sąsiadujących ulic w nowym śladzie;
- budowę oświetlenia drogowego.Obecnie w miejscu planowanej inwestycji znajduje się przejazd kolejowy, obsługujący ruch pasażerski stacji Justynów. Przejazd ten jest zabezpieczony rogatkami i dodatkowymi barierami chroniącymi pieszych.
Głównym celem projektu jest poprawa płynności ruchu w Janówce i Justynowie, skrócenie czasu oczekiwania na przejazd oraz zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników dróg i kolei.
Koncepcję opracowano na zlecenie Gminy Andrespol, a Powiat Łódzki Wschodni zgłosił projekt do programu PKP dotyczącego poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 52 mln zł brutto.Dzięki tej inwestycji skróci się czas przejazdu, zwiększy płynność ruchu i poprawi bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. To ogromny krok naprzód dla mieszkańców gminy Andrespol, którzy zyskają wygodne i bezpieczne połączenie, dostosowane do nowoczesnych standardów komunikacyjnych.
wizualizacje: gmina andrespolw -
Konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Koluszkach
24.02.2025Zarząd Powiatu Łódzkiego Wschodniego ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Koluszkach, 95 - 040 Koluszki, ul. Budowlanych 8, dla którego organem prowadzącym jest Powiat Łódzki Wschodni.
Oferty należy składać w zamkniętych kopertach z podanym adresem zwrotnym i dopiskiem: „Konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Koluszkach”, w terminie do dnia 12 marca 2025 roku pocztą na adres: Starostwo Powiatowe w Łodzi, 90 - 113 Łódź, ul. H. Sienkiewicza 3 (decyduje data wpływu do urzędu) lub złożyć bezpośrednio w Starostwie Powiatowym w Łodzi, 90 - 113 Łódź, ul. H. Sienkiewicza 3 (kancelaria na parterze budynku).
Pełna treść ogłoszenia do pobrania tutaj
-
Sesja Rady Powiatu 20 02 2025 r.
20.02.2025Podczas wyjazdowej, XII sesji Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego odbywającej się w Gminno-Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie, Starosta Łódzki Wschodni Mateusz Karwowski złożył radnym informację o przekazaniu na rzecz powiatu rządowej dotacji w wysokości ponad trzynastu milionów złotych. Są one przeznaczone na przebudowę drogi powiatowej nr 2906E i drogi nr 2921E w miejscowości Wola Rakowa-Rzgów oraz ulicy Głównej w Janówce.
Dzięki tej pomocy, otrzymanej bezpośrednio z Ministerstwa Infrastruktury, możliwe będzie zrealizowanie przez samorząd terenowy zadania o całkowitej wartości 25 milionów złotych. W ocenie starosty, te odcinki drogi bardzo ułatwią mieszkańcom okolic Rzgowa komunikację w całym rejonie.
Rada Powiatu Łódzkiego Wschodniego zatwierdziła podczas czwartkowej (20.02) sesji przekazanie stu tysięcy złotych na dokumentację projektową ocieplenia zabytkowego pałacu w Lisowicach. To jedna z kilku jednomyślnych decyzji budżetowych, jakie podjęli radni obecni na lutowej sesji wyjazdowej w Plichtowie.
Zwiększenie w budżecie środków na projekt termomodernizacji lisowickiego pałacu wiązało się z koniecznością przegłosowania zmian w uchwale, dotyczącej długoterminowej prognozy finansowej powiatu na lata 2025-28.
Właścicielem obiektu i inwestorem zadania rewaloryzacji pałacu jest Powiat Łódzki Wschodni. Udało się pozyskać ponad 11 milionów złotych na ten cel ze środków Unii Europejskiej, Urzędu Marszałkowskiego, budżetu państwa oraz Gminy Koluszki. Wkład własny na realizację projektu zabezpiecza Rada Powiatu Łódzkiego Wschodniego.
Obecnych na sesji szesnastu radnych wykazało się jednomyślnością w głosowaniu, decydując wspólnie o modyfikacji kilkuletniego planu finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększenia wydatków na poszczególne cele.
W tej samej, podjętej jednogłośnie uchwale, znalazło się też m.in. finansowe wsparcie dla szkół powiatowych, w obliczu niezbędnej pomocy dla dzieci ze szczególnymi potrzebami materialnymi – oraz tych pochodzących z Ukrainy.
Podobną jednomyślność okazali radni w czasie głosowania uchwały na temat finansowego wsparcia Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach. Dzięki ich decyzji z powiatowego budżetu przekazane zostanie 10.000 złotych na Fundusz Wsparcia Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi – a stamtąd na zakup tak zwanych promilerów, czyli urządzeń do pomiaru stężenia alkoholu we krwi, na potrzeby funkcjonariuszy z Koluszek.
Następna sesja Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego odbędzie się w środę, 26 marca br.. Będzie to kolejne w serii samorządowych spotkań wyjazdowych, tym razem na terenie Gminy Brójce.
-
20 lutego odbędzie się XII Sesja Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego
14.02.2025Informujemy, że w dniu 20 lutego 2025 r. (czwartek) o godz. 13:00 w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie, 92-701 Plichtów 21, rozpoczną się obrady XII Sesji Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego.
Proponowany porządek obrad do pobrania tutaj: https://bip.lodzkiwschodni.pl/1049,2025?tresc=26942
-
Nowa era europejskiego transportu TEN-T
13.02.2025Dziś, 13 lutego 2025 roku, w EC1 Łódź – Miasto Kultury odbyła się konferencja prasowa inaugurująca międzynarodową konferencję „Nowa era europejskiego transportu – wyzwania polityki TEN-T”. Wydarzenie to zorganizowano w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.Minister infrastruktury, Dariusz Klimczak, podkreślił, że Polska podczas swojego przewodnictwa w Radzie UE zamierza nie tylko dynamicznie realizować, ale i kształtować politykę inwestycji w transport i komunikację. Dodał również, że kluczowym tematem rozmów będzie dalszy rozwój europejskiej sieci transportowej oraz finansowanie transportu w kolejnej perspektywie finansowej UE po 2027 roku.Konferencja stanowi przestrzeń do dyskusji o europejskiej polityce transportowej, opartej na odnowionej transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Podczas wydarzenia omówione zostaną m.in. potrzeby inwestycyjne w kontekście odnowionej polityki TEN-T i wyzwań geopolitycznych, budowanie odpornego i innowacyjnego systemu transportowego poprzez cyfryzację i dekarbonizację, a także efektywne finansowanie infrastruktury transportowej.W konferencji biorą udział ministrowie transportu i infrastruktury z kilku krajów UE, przedstawiciele Komisji Europejskiej, polskich spółek transportowych, samorządowcy, eksperci, przedsiębiorcy oraz liderzy branży.Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował, że jeszcze w tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) może ogłosić przetarg na budowę dodatkowych pasów ruchu na autostradzie A2 między Łodzią a Warszawą. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2028 rok, a trasa ma docelowo mieć po trzy i cztery pasy w obu kierunkach.
Obecnie inwestycja jest na etapie oczekiwania na decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Wnioski w tej sprawie zostały złożone przez GDDKiA w październiku ubiegłego roku do wojewodów łódzkiego i mazowieckiego.
"Prace w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim już się toczą. Liczymy, że w tym roku uzyskamy decyzję ZRID zarówno w Łodzi, jak i w Warszawie, co umożliwi ogłoszenie przetargu na prace budowlane" – powiedział Dariusz Klimczak.
W ramach inwestycji przewidziano budowę dodatkowych pasów ruchu oraz instalację odnawialnych źródeł energii (OZE), które mają zasilać infrastrukturę drogową, w tym oświetlenie. Dzięki temu autostrada A2 stanie się energetycznie samowystarczalna.
Minister poinformował, że koszt rozbudowy autostrady A2 jest szacowany na około 2,2 miliarda złotych, a zakończenie inwestycji planowane jest na 2028 rok.
Po zakończeniu prac autostrada A2 będzie posiadać cztery pasy ruchu na jednej jezdni na odcinku od węzła Konotopa do węzła Pruszków. Dalsza część trasy, prowadząca do węzła Łódź Północ, zostanie poszerzona do trzech pasów ruchu. Całkowita długość przebudowy wyniesie 92 kilometry, z czego 89 kilometrów obejmie budowę dodatkowych pasów, a pozostałe 3 kilometry to prace na wysokości węzła Łódź Północ, gdzie krzyżują się autostrady A1 i A2.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podkreśla, że rozbudowa autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią będzie jednym z najtrudniejszych i najbardziej złożonych przedsięwzięć. Prace będą prowadzone przy utrzymanym ruchu pojazdów, co wymagać będzie opracowania szczegółowej organizacji ruchu. Na każdym etapie budowy dla kierowców w obu kierunkach mają być dostępne po dwa pasy ruchu.
Powiat Łódzki Wschodni to idealny przykład rozwoju opartego na zrealizowanych inwestycjach europejskiej sieci TEN-T. Autostrady, drogi szybkiego ruchu, kluczowa sieć kolejowa - ta infrastruktura codziennie towarzyszy naszym mieszkańcom. Przez nasz powiat każdego roku przejeżdża kilkadziesiąt milionów ludzi.Dziś mieliśmy zaszczyt, na zaproszenie Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka, uczestniczyć w międzynarodowej konferencji z udziałem ministrów transportu z całej Europy - napisał starosta Mateusz Karwowski.Minister Dariusz Klimczak podkreślił strategiczną rolę Polski w europejskiej sieci transportowej TEN-T oraz zaprezentował wyzwania dla sektora transportowego.W wydarzeniu (w formie wideo) uczestniczył także Komisarz UE ds. Transportu i Turystyki Apostolos Tzitzikostas, a swoje wystąpienia wygłosili Joanna Skrzydlewska - Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz Dariusz Joński Poseł do Parlamentu Europejskiego. -
Konwent Zarządców Dróg Powiatowych Województwa Łódzkiego w Koluszkach
11.02.2025„Drogi służą nie tylko do tego żeby po nich jeździć, ale do tego żeby łączyły.
Dziś połączyły nas tutaj w Koluszkach w Powiecie Łódzkim Wschodnim.
Piękne jest to, że drogi powiatowe połączyły tutaj nawet skrajne powiaty województwa łódzkiego, które ze sobą nie sąsiadują, dlatego serdecznie dziękuję za przybycie”.
Tymi słowami Krzysztof Pietrzko, zastępca Przewodniczącego Konwentu rozpoczął obrady Konwentu Zarządców Dróg Powiatowych Województwa Łódzkiego.
Obrady miały miejsce 11 lutego br. w Muzeum Koluszek.
Po rozpoczęciu głos zabrał Robert Piątek, Przewodniczący Konwentu Zarządców Dróg Powiatowych Województwa Łódzkiego, który powitał przybyłych gości oraz przedstawił porządek obrad. Następnie głos zabrał Starosta Łódzki Wschodni, Mateusz Karwowski, a później nastąpiła prezentacja Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Robert Piątek, Przewodniczący Prezydium Konwentu omówił kluczowe zagadnienia związane z zarządzaniem drogami powiatowymi. Jolanta Balcer przedstawiła informacje dotyczące działalności Krajowej Rady Zarządców Dróg Powiatowych.
Oprócz przedstawicieli zarządców dróg powiatowych swoją obecnością zaszczycił Marcin Amróz – dyrektor oddziału GDDKiA.
W dalszej części spotkania poruszono istotne kwestie związane z przebiegiem dróg powiatowych, nasadzeniami zastępczymi drzew w pasie drogowym oraz zapisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym i Ustawy o drogach publicznych w kontekście pisma GDDKiA, które otrzymały jednostki samorządowe z terenu województwa łódzkiego. Wprowadzenia do tych tematów dokonali kolejno Krzysztof Pietrzko i Teresa Dębska, po czym uczestnicy konwentu podjęli dyskusję. Omówiono również organizację Ogólnopolskiego Kongresu Zarządców Dróg Powiatowych, który zaplanowano na 20-23 maja 2025 roku w Bełchatowie. Był to szczególny temat, ponieważ przyszłoroczny kongres będzie jubileuszowym, dwudziestym piątym wydarzeniem tego typu, a jego gospodarzem będzie województwo łódzkie. Hasłem przewodnim kongresu będzie „woda w pasie drogowym”.
W końcowej części spotkania Dawid Rakoczy w firmy P.P.H.U Maxdrogi przybliżył nam tematy ewidencji dróg oraz jej aktualizacji, przeglądów dróg i obiektów mostowych i fotorejestracji pasa drogowego.
Po części merytorycznej uczestnicy mieli okazję do krótkiej przerwy kawowej połączonej ze zwiedzaniem Muzeum Koluszek. Następnie odbyła się prezentacja dotycząca dostępnych na rynku usług związanych z ewidencją, przeglądami dróg i obiektów mostowych, a także oprogramowania wspierającego te procesy. Spotkanie zakończyło się obiadem, stanowiącym okazję do dalszych rozmów i wymiany doświadczeń między uczestnikami.
Gościły u nas: Powiat Poddębicki, Powiat Łęczycki Powiat Zduńskowolski, Powiat Łaski Powiat Piotrkowski - Starostwo Powiatowe, Powiat Opoczyński, Powiat Rawski - Starostwo Powiatowe, Powiat Brzeziński, Powiat Sieradzki, „Powiat Tomaszowski /Starostwo Powiatowe/”, Powiat Wieluński, Powiat Bełchatowski, Powiat Kutnowski, Miasto Powiatu Łódź, Gmina Koluszki
-
Rusza kwalifikacja wojskowa 2025
11.02.2025Kwalifikacja wojskowa w powiecie łódzkim wschodnim odbędzie się w Koluszkach, w Urzędzie Miejskim przy ul. 11 Listopada 65, w terminie od 17 lutego do 7 marca 2025 roku, w godzinach 11:00–17:00.
Do stawienia się przed komisją wzywa się:
-
Mężczyzn urodzonych w 2006 roku.
-
Mężczyzn urodzonych w latach 2001–2005, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
-
Kobiety urodzone w latach 1998–2006, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej i nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety kończące naukę w roku akademickim 2024/2025 na kierunkach wskazanych w przepisach dotyczących obrony Ojczyzny.
-
Osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej.
-
Osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej, które w roku kalendarzowym kończą 60 lat życia, jeżeli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.
Podczas kwalifikacji wojskowej przeprowadzane są badania lekarskie w celu określenia zdolności do czynnej służby wojskowej. Osoby stawiające się przed komisją powinny zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz ewentualną dokumentację medyczną.
Szczegółowe informacje na temat kwalifikacji wojskowej można znaleźć na stronie Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łodzi.
Fot. Pixabay
-
-
245 mln zł na OZE dla gmin – unijne wsparcie dla mieszkańców
07.02.2025W 22 gminach województwa łódzkiego powstaną nowoczesne instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii do produkcji prądu i ciepła. Samorządy otrzymają na ten cel 245 mln zł z funduszy europejskich.
Niebawem w Gmina Koluszki rozpocznie się produkowanie zielonej energii na jeszcze większą skalę niż dotychczas. To dzięki uzyskaniu przez Gminę
,
mln dofinansowania z UE na budowę OZE
Dofinansowanie, wynoszące nawet 85% kosztów inwestycji, przyznano w konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Środki przeznaczono na rozwój infrastruktury służącej do wytwarzania i magazynowania energii ze źródeł odnawialnych.
Zainteresowanie programem było ogromne – wpłynęło 225 wniosków, co skłoniło organizatorów do zwiększenia budżetu z początkowych 176 mln zł do 245 mln zł. Ostatecznie wsparcie otrzymały 22 inwestycje obejmujące m.in. budowę elektrowni słonecznych, instalacji pomp ciepła, kolektorów słonecznych oraz kotłów na biomasę.
„Największą wartością tych projektów jest to, że choć pieniądze trafiają do gmin, to bezpośrednio skorzystają z nich mieszkańcy. To oni na swoich posesjach będą mieć kolektory słoneczne, pompy ciepła i inne ekologiczne instalacje” – zaznaczyła marszałek woj. łódzkiego Joanna Skrzydlewska.
Nowe instalacje pojawią się m.in. w gminach Galewice, Nowe Ostrowy, Sławno, Kodrąb, Mokrsko, Gidle, Masłowice, Sieradz, Aleksandrów, Koluszki, Grabów, Skierniewice, Łęczyca, Łowicz, Głuchów, Oporów, Biała, Zelów, Nieborów i Żychlin.
Kwoty dofinansowania wahają się od niespełna miliona do niemal 30 mln zł.