Menu
Menu
Treść
Nawigacja
Treść
„PORADNIK RUCHU DROGOWEGO”
Uwaga! Dzikie zwierzęta
Czas jesieni, to początek okresu wzmożonej migracji dzikich zwierząt. Trend ten utrzymuje się aż do wiosny i w dużej mierze związany jest z przemieszczaniem się zwierząt leśnych przed zimowiskiem, poszukiwaniem pokarmu, czy też okresem rozrodczym. Warto przy tym pamiętać, że dzika zwierzyna nie zna zasad ruchu drogowego i w okresie tym odnotowuje się częstsze przypadki zdarzeń drogowych z jej udziałem.
O tym jak powinien postępować kierujący pojazdem, aby zminimalizować ryzyko takich zdarzeń drogowych oraz jak zachować się w razie wypadku z udziałem dzikich zwierząt? Do kogo dzwonić, kogo alarmować…? Na to zwrócę uwagę
w przedstawionym artykule. Zachęcam do lektury.
W uzasadnionych przypadkach zarządcy dróg zobligowani są do ostrzeżenia przed dzikimi zwierzętami, stosując znaki ostrzegawcze A-18b. Celem umieszczenia znaku jest uprzedzenie kierowcy o możliwości napotkania dzikich zwierząt i tym samym wzbudzenie czujności i zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy.
Należy pamiętać, że postawienie samego znaku nie stanowi gwarancji bezpieczeństwa, a jedynie wskazanie, że w danym rejonie zwiększone jest niebezpieczeństwo pojawienia się zwierzęcia na drodze. Znak należy traktować podobnie jak znak ostrzegawczy przed przejściem
dla pieszych, gdzie także musimy zachować szczególną ostrożność. Warto też podkreślić, że nie ma możliwości przewidzenia, gdzie zwierzę wybiegnie na drogę co oznacza, że może to nastąpić także poza obszarem oznakowanym znakiem drogowym A-18b, dlatego poruszając się pojazdem na odcinkach dróg, na których nie przewidziano takich znaków, nie powinniśmy zapominać o ryzyku pojawienia się dzikiej zwierzyny na drodze. Ku zaskoczeniu, częstym zjawiskiem jest także obraz dzikich zwierząt także w miastach.