Menu

Treść

Nawigacja

Treść

Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka

W 2019 roku Powiat Łódzki Wschodni przystąpił do współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowym Instytucie Badawczym (SKN ONKOMA) przy realizacji ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka. Głównym celem adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas 7 i 8 szkoły podstawowej programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka – czynników ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki.

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. Melanina sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym, czyli np. w kontakcie z promieniowaniem słonecznych czy promieniowaniem stosowanym w solarium. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20% wyższa niż w Europie, przy o 50% mniejszej częstości zachorowań.  Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność oraz brak świadomości na temat profilaktyki czerniaka. Co roku wzrasta również zapadalność na czerniaka wśród dzieci i osób poniżej 20 roku życia. W Polsce czerniaki są nowotworami o największej dynamice wzrostu zachorowań. Więcej informacji na temat czerniaka znajdziecie Państwo na stronie internetowej Akademii Czerniaka, która została utworzona po to by zmienić te alarmujące statystyki: https://www.akademiaczerniaka.org.pl/ 

Poniżej zamieszczamy kilka niezbędnych informacji merytorycznych i porad praktycznych.

Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.

  • A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
  • B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
  • C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
  • D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
  • E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

Poznaj ABCDE czerniaka

Złote Zasady Ochrony Skóry

W akcje propagujące świadomość zagrożeń zachorowania na czerniaka włączają się znani aktorzy m.in. Katarzyna Ptasińska i Artur Barciś. W bieżącym roku w ramach X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniaka we współpracy ze wspomnianymi aktorami przygotowała film związany z zasadami zapobiegania czerniakowi.


Link do filmu w serwisie YouTube na kanale Akademii Czerniaka: https://www.youtube.com/watch?v=Aipg-LtoyJQ

Banery

Kontakt

Powiat Łódzki Wschodni

Starostwo Powiatowe w Łodzi

ul. Sienkiewicza 3,
90-113 Łódź

tel. 42 633 71 91
fax 42 632 93 11

e-mail: powiat@lodzkiwschodni.pl

ePUAP: /72gq27iww7/skrytka

godziny pracy urzędu:
poniedziałek - piątek: 8.00 - 16.00

Stopka