Menu
Menu
Treść
Nawigacja
Treść
INFORMACJA W SPRAWIE ZWALCZANIA RZEKOMEGO POMORU DROBIU
Zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Łódzkiego z dnia 23 kwietnia 2025 r. w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie powiatów piotrkowskiego oraz łódzkiego wschodniego uprzejmie informujemy, iż w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Tuszyn wyznaczono obszar zagrożony w miejscowości Mąkoszyn.
Ze względu na powyższe, nakazuje się:
1) utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie;
2) niezwłoczne usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków;
3) niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem rzekomego pomoru drobiu;
4) stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się rzekomego poboru drobiu oraz wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób;
5) karmienie i pojenie zwierząt w zamknięciu;
6) niezwłoczne informowanie właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie;
7) przechowywanie paszy i ściółki dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z gryzoniami oraz dzikimi ptakami i ich odchodami.
Ponadto, zakazuje się:
1) wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków utrzymywanych w gospodarstwie, bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
2) wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
3) organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki;
4) przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, jaj wylęgowych oraz konsumpcyjnych bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
5) transportu mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zagrożonym bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
PROTESTY ROLNIKÓW 20 LUTEGO 2024 R.
W dniu 20.02.2024 r. (wtorek) w godzinach od 9.00 do 17.00 na terenie gminy Brójce, na odcinku od Woli Rakowej do Kurowic odbędą się protesty rolników. Rondo w Woli Rakowej – wjazd na A1, będzie całkowicie zablokowane. Przewidywana liczba uczestników między 50-100 osób, oraz ok 50-100 ciągników.
Ćwiczenia wojskowe NATO
W I połowie 2024 r. NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw - gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), którego rozpocznie się już na przełomie lutego i marca.
STE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.
Zwracamy sie również z apelem do społeczeństwa - chrońmy dane, zwłaszcza w obecności sytuacji. Prosimy wszystkich aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.
Ćwiczenia powiatowo - gminne POWIAT 2023
W dniu 7 listopada 2023 roku odbyły się prowadzone w formie praktycznej powiatowo – gminne ćwiczenia doskonalące obronne. Tematem ćwiczenia było osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gminy w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
W trakcie ćwiczeń wykład nt.: „Osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz zadania administracji publicznej w ramach powszechnego obowiązku obrony” przeprowadził Kierownik Zakładu Edukacji Obronnej i Koordynacji Kształcenia w Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – dr. n. wojsk. Włodzimierz Leszczyński.
W przeprowadzonym wykładzie udział wzięli Starosta Łódzki Wschodni Pan Andrzej Opala, Wicestarosta Łódzki Wschodni Pani Ewa Gładysz, Waldemar Chałat – Burmistrz Koluszek, Witold Małecki – Burmistrz Miasta Tuszyna, Urszula Łużniak – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Krzysztof Serwa – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Koluszkach oraz zaproszeni goście.
W ćwiczeniach wzięli udział: Starostwo Powiatowe w Łodzi, Urząd Gminy Andrespol, Urząd Gminy Brójce, Urząd Gminy Nowosolna, Urząd Miejski w Koluszkach, Urząd Miejski w Rzgowie, Urząd Miasta w Tuszynie, Powiatowy Urząd Pracy Łódź – Wschód, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Łodzi.
Wszystkie założone cele ćwiczenia zostały osiągnięte.
Ćwiczenie podsumował Arkadiusz Niecka – Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.
Zarządzanie kryzysowe - definicja
Zarządzanie kryzysowe to działalność organów administracji publicznej będąca elementem kierowania bezpieczeństwem narodowym, która polega na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, usuwaniu ich skutków oraz odtwarzaniu zasobów i infrastruktury krytycznej.
Podstawy prawne
Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 89, poz. 590) z późn. zm.
Struktura zarządzania kryzysowego na poszczególnych poziomach administracji publicznej
- Poziom 1
- Prezes Rady Ministrów
- Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego
- Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
- Zespoły Zarządzania Kryzysowego Ministerstw i Centralnych Organów Administracji Rządowej
- Centra Zarządzania Kryzysowego Ministerstw i Centralnych Organów Administracji Rządowej
- Poziom 2
- Wojewoda
- Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego
- Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego
- Poziom 3
- Starosta
- Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego
- Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
- Poziom 4
- Wójt(Burmistrz, Prezydent miasta)
- Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego
- Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego