Menu

Treść

Nawigacja

Treść

Szóste Święto Powiatu Łódzkiego Wschodniego

W dniach od 13 do 27 kwietnia 2013 r. odbyły się obchody VI Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Główne obchody Święta miały miejsce na terenie gminy Andrespol. Tegoroczne Święto otworzył XVI Przegląd Artystycznego Ruchu Seniora zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach. W ramach Przeglądu, który odbył się 13 kwietnia 2013 r. zespoły artystyczne zaprezentowały ciekawy repertuar.

Wyjątkowo w tym roku odbyły się dwie edycje Konkursu "Mistrz ortografii Powiatu Łódzkiego Wschodniego". 22 kwietnia z dyktandem powiatowym zmierzyli się uczniowie szkół podstawowych z terenu naszego Powiatu. Natomiast 24 kwietnia o Złote Pióro Starosty walczyli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych Powiatu.

Obchodząc uroczystość Świętego Wojciecha, w dniu 23 kwietnia w kościele parafialnym w Andrespolu, została odprawiona uroczysta Msza Święta, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz Gminy Andrespol, Zarządu Powiatu Łódzkiego Wschodniego oraz zaproszeni goście.

W dniu 26 kwietnia uczniowie szkół ponadgimnazjalnych naszego Powiatu rozegrali mecze w ramach Turnieju Siatkarskiego drużyn męskich i żeńskich "O Puchar Św. Wojciecha". Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom rozgrywek, dostarczając kibicom wielu emocjonujących chwil.

Na zakończenie obchodów VI Święta Powiatu odbyła się impreza dla mieszkańców zorganizowana w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniowej Górze. Podczas imprezy laureaci konkursów zorganizowanych w ramach tegorocznego Święta otrzymali nagrody ufundowane przez Zarząd Powiatu.

Szczególne podziękowania Zarząd Powiatu Łódzkiego Wschodniego kieruje do firm, które wsparły organizację tegorocznego Święta Powiatu: Ptak Media S.A., Przedsiębiorstwo Agat S.A., Onninen Sp. z o.o., Ovovita Andrzej Kurasik, Bank Spółdzielczy w Andrespolu, Dom Handlowy "ŻACZEK" w Andrespolu, Biuro Usług Pogrzebowych Krzysztof Dąbrowski, PHUP Jedynka.

XVI PRZEGLĄD ARTYSTYCZNEGO RUCHU SENIORA 2013

Tegoroczne obchody Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego rozpoczął 13 kwietnia XVI Przegląd Artystycznego Ruchu Seniora. W Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach swój dorobek artystyczny zaprezentowały Zespoły Śpiewacze, Chóry i Kluby Seniora z terenu Powiatu Łódzkiego Wschodniego.

Jury Przeglądu przyznało w tym roku następujące nagrody:
I miejsce – Zespół Duet Alizet
II miejsce – Michalina Bartyzel
III miejsce – Waldemar Salamon
Wyróżnienie – Teresa Walendzik
Wyróżnienie – Agnieszka Jaszczyk

Uroczysta Msza Święta

23 kwietnia br., w dzień patrona naszego powiatu, Św. Wojciecha, została odprawiona Msza Święta w Kościele Parafialnym p.w. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Andrespolu. Mszę Św. celebrowali zaproszeni księża z okolicznych parafii, natomiast przewodniczył jej Ksiądz Proboszcz Marian Górka. Zgodnie z tradycją czytania mszalne odczytali Starosta Łódzki Wschodni Piotr Busiakiewicz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Klemens Derach. W nabożeństwie brali udział przedstawiciele władz powiatowych, gminnych z Wójtem Andrespola Dariuszem Kubusem na czele oraz zaproszeni goście i mieszkańcy naszego powiatu. Po uroczystej Mszy Świętej wszyscy udali się do GOK w Wiśniowej Górze, gdzie odbył się poczęstunek. Wspólnie spędzony czas sprzyjał rozmowom na temat naszego powiatu oraz wydarzeń związanych z obchodami jego święta.

Kunkurs "Mistrz ortografii Powiatu Łódzkiego Wschodniego"

Ponad czterdziestu uczniów ze szkół podstawowych z terenu Powiatu Łódzkiego Wschodniego zmierzyło się 22 kwietnia 2013 r. z II Powiatowym Dyktandem, objętym patronatem honorowym Starosty Łódzkiego Wschodniego Piotra Busiakiewicza. Dyktando organizowane przez Bibliotekę Miejską w Koluszkach to nie tylko impreza promująca kulturę języka polskiego, ale i doskonała zabawa z nutką rywalizacji. W "powiatowej klasówce" udział wzięli najlepsi z najlepszych, uczniowie wyłonieni we wcześniejszych szkolnych eliminacjach. .

"Kurhan" czy "kurchan"? "Hyży" czy "chyży"? "Chart" a może "hart"? Tegoroczny sprawdzian nie należał do łatwych. Każde dyktowane zdanie zapierało uczniom dech w piersiach. Były chwile zastanowienia, zwątpienia i rozważnych decyzji. Z całą pewnością emocji nie brakowało…

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja pod przewodnictwem pani profesor Józefy Stańdo. Oceniający wyrazili uznanie dla sprawności ortograficznej uczestników tegorocznego, II Powiatowego Dyktanda.

Z wielką radością informujemy, że tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Łódzkiego Wschodniego Roku 2013 uczniów szkół podstawowych zdobył Michał Słomkowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach. Nagrodę główną, Złote Pióro Starosty Łódzkiego Wschodniego wręczył zwycięzcy Wicestarosta Marek Jarzębski. II miejsce i tym samym Srebrne Pióro Starosty trafiły do ucznia Szkoły podstawowej w Różycy, Bartłomieja Kurgiela. III miejsce i Brązowe Pióro Starosty otrzymała natomiast Weronika Staroń, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach.

W dobie szerzącej się dysleksji oraz narastającej przez dzieci i młodzież niechęci do czytania książek, działania takie jak konkursy ortograficzne, dyktanda oraz spotkania w bibliotekach rozwijają ich nie tylko ortograficzną, ale i szerzej pojętą sprawność językową. Tym bardziej jest nam niezmiernie miło, że Dyktando Powiatowe spotkało się z dużym zainteresowaniem również wśród starszej młodzieży. Dzięki temu 24 kwietnia br. po raz pierwszy odbyło się dyktando dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. Udział w konkursie wzięła "najmocniejsza szesnastka" z koluszkowskich szkół średnich. Trudny tekst, bardzo dobre przygotowanie uczestników spowodowały, że zabawa przerodziła się w prawdziwą walkę o tytuł pierwszego w historii Powiatu Łódzkiego Wschodniego Mistrza Ortografii szkół ponadgimnazjalnych.

Ostatecznie I miejsce wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zaszczytny tytuł i tym samym Złote Pióro Starosty zdobyła Aleksandra Chruzimska. II miejsce i Srebrne Pióro Starosty wywalczyła Paulina Sapińska, a III miejsce i Brązowe Pióro Starosty otrzymała Aleksandra Smulska. Wszystkie laureatki uczęszczają do I Liceum Ogólnokształącego w Koluszkach. Dyplomy i nagrody zwycięzcom konkursu wręczył Sekretarz Powiatu Krzysztof Diug.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a opiekunom i nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie uczniów do Dyktanda Powiatowego.

V Powiatowy Turniej Siatkarski Drużyn Męskich i Żeńskich "O Puchar Św. Wojciecha"

26 kwietnia br. termometr za oknem wskazywał prawie 30 stopni Celsjusza. Był wyjątkowo słoneczny, piękny dzień. Niewątpliwie jednak w Gimnazjum w Wiśniowej Górze temperatura sięgała zenitu… A wszystko to za sprawą zaciętej rywalizacji młodzieży szkół ponadgimnazjalnych podczas V Powiatowego Turnieju Siatkarskiego Drużyn Męskich i Żeńskich "O Puchar Św. Wojciecha". Emocji nie brakowało.

W tegorocznych zawodach udział wzięły drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. Na rozgrywki międzyszkolne przybyło wielu gości, wśród nich: Wicestarosta Łódzki Wschodni Marek Jarzębski, Sekretarz Powiatu Krzysztof Diug, Sekretarz Gminy Andrespol Elżbieta Ciesielska, dyrektorzy szkół oraz liczna grupa uczniów i nauczycieli. Należy podkreślić, że sportowcy zaprezentowali wysoki poziom gry. Walczyli z pełnym zaangażowaniem i motywacją. W wielu akcjach można było zaobserwować pewne przyjęcie, dokładne rozegranie i ataki, a gra na przewagi oraz dogrywki do reszty rozgrzała trybuny.

W eliminacji końcowej I miejsca zdobyły drużyny reprezentujące Liceum Ogólnokształcącego w Tuszynie. Zarówno drużyna żeńska, jak i męska zdecydowanie dominowały i w pięknym stylu pokonały rywali. II miejsce wśród drużyn żeńskich zdobyły uczennice I LO w Koluszkach, III miejsce wywalczyły dziewczyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Koluszkach. IV miejsce natomiast zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Koluszkach. W grupie męskiej zaszczytne II miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Koluszkach, III miejsce drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Koluszkach, a IV miejsce przypadło sportowcom z I Liceum Ogólnokształcącego w Koluszkach.

Puchary szczęśliwym zwycięzcom wręczyli: Wicestarosta Łódzki Wschodni Marek Jarzębski oraz Sekretarz Powiatu Krzysztof Diug.

Impreza dla mieszkańców

Sobotnie popołudnie z nutą folkloru, obrzędowości i tradycji zapewniła impreza dla mieszkańców naszego powiatu, która w tym roku odbyła się 27 kwietnia i zamykała obchody VI Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Mimo niesprzyjającej za oknem aury, barwne, sceniczne widowiska oraz niezwykle rodzinna atmosfera licznie zgromadziły w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniowej Górze mieszkańców z całego powiatu. Przybyłych mieszkańców i zaproszonych gości powitał Wicestarosta Łódzki Wschodni Marek Jarzębski.

Imprezę otworzył występ "Big Band Wiśniowa", zespołu, który tworzą muzycy z dużym doświadczeniem estradowym. Podczas koncertu muzyka regionalna przeplatała się z muzyką swingową i dixielandową, co wprawiło wszystkich w dobry nastrój. Dla miłośników teatru Gminny Ośrodek Kultury przygotował widowisko folklorystyczne "Oczepiny". Były tańce, poczęstunek i duża dawka dobrej zabawy. Jak na prawdziwym weselu… Kolejne przedstawienie przygotowały dzieci z Teatru "Trzynastka", które zaprezentowały "Proces kozła w Wiśniowej Górze". W dodatku pokazy taneczne najmłodszych tancerzy naszego powiatu oraz koncert DNA sprawiły, że mieszkańcy zapomnieli o deszczu za oknem.

Na chwilę uwagi zasłużyli także najzdolniejsi uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, wysokie miejsca w konkursach i olimpiadach oraz zaangażowanie w wolontariat i życie szkoły wręczył Wicestarosta Marek Jarzębski. Lista wyróżnionych uczniów znajduje się tutaj.

Zgodnie z tradycją rozstrzygnięto również VI Powiatowy Konkurs Zespołów Teatralnych "Złota Maska" zorganizowany, jak co roku, przez Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniowej Górze. Dyplomy i atrakcyjne nagrody wręczyła wraz z Wicestarostą Łódzkim Wschodnim Markiem Jarzębskim, Dyrektor GOK w Wiśniowej Górze, Małgorzata Kopczyńska-Żeno. Po wyróżnieniu najmłodszych aktorów, nadeszła chwila na nagrodzenie laureatów konkursu "Z Policją bezpieczniej". Zestawienie zwycięzców znajdą Państwo tutaj.

Kolejnym punktem programu było przyznanie Nagrody Starosty Łódzkiego Wschodniego za wysokie osiągnięcia sportowe. W tym roku czek w wysokości 1 500 zł oraz list gratulacyjny otrzymał Krzysztof Pietrzyk, zawodnik Ludowego Klubu Sportowego "Koluszki". Warto podkreślić, że tegoroczny zwycięzca trzykrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich. Ponadto w 2012 roku zajął I miejsce w Grand Prix Łodzi w biegach przełajowych, I miejsce w V Biegu Parafialnym oraz III miejsce w Biegu IV Dycha Justynów-Janówka. Pan Krzysztof Pietrzyk godnie reprezentuje miasto Koluszki oraz Powiat Łódzki Wschodni nie tylko w zawodach powiatowych, ale i konkursach ogólnopolskich.

Po wręczeniu wszystkich nagród nadszedł czas na długo oczekiwany koncert zespołu Trio Mariachi. Niespełna godzinny występ Trio Mariachi z całą pewnością porwał wszystkich w muzyczną podróż po najbardziej egzotycznych zakątkach świata. Artyści z pełnym zaangażowaniem prezentowali współczesne kompozycje latynoskie oraz meksykańską muzykę ludową. Zagrali i zaśpiewali największe hity, takie jak słynną piosenkę "La Bamba", "El Mariachi", "La Cucaracha" oraz "Desperado" i "Bamboleo". Gorące rytmy poderwały publiczność do tańca oraz wspólnego śpiewania.

Mimo niesprzyjającej za oknem aury, tego dnia w Wiśniowej Górze było wyjątkowo ciepło i rodzinnie. Wspólne świętowanie mieszkańców naszego powiatu na długo pozostanie w pamięci huyartystów i wszystkich zaproszonych gości.

 • DSC05108.JPG
 • DSC05124.JPG
 • DSC05142.JPG
 • DSC05149.JPG
 • DSC_8665.JPG
 • DSC_8686.JPG
 • DSC_8728.JPG
 • DSC_8763.JPG
 • DSC_8777.JPG
 • DSC_8793.JPG
 • DSC_8797.JPG
 • DSC_9060.JPG
 • DSC_9081.JPG
 • IMG_4310.JPG
 • IMG_4312.JPG
 • IMG_4315.JPG
 • IMG_4329.JPG
 • IMG_4331.JPG
 • IMG_4353.JPG
 • IMG_4366.JPG
 • IMG_4380.JPG
 • IMG_4383.JPG
 • IMG_4389.JPG
 • IMG_4398.JPG
 • IMG_4399.JPG
 • IMG_4409.JPG
 • IMG_4447.JPG
 • IMG_4460.JPG
 • IMG_4461.JPG
 • IMG_4467.JPG
 • IMG_4469.JPG
 • IMG_4472.JPG
 • IMG_4474.JPG
 • IMG_4514.JPG
 • IMG_4521.JPG
 • IMG_4531.JPG
 • IMG_4540.JPG
 • IMG_4553.JPG
 • IMG_4554.JPG
 • IMG_4563.JPG
 • IMG_4565.JPG
 • IMG_4587.JPG
 • IMG_4589.JPG
 • IMG_4596.JPG

« wstecz

Banery

Kontakt

Powiat Łódzki Wschodni

Starostwo Powiatowe w Łodzi

ul. Sienkiewicza 3,
90-113 Łódź

tel. 42 633 71 91
fax 42 632 93 11

e-mail: powiat@lodzkiwschodni.pl

ePUAP: /72gq27iww7/skrytka

godziny pracy urzędu:
poniedziałek - piątek: 8.00 - 16.00

Stopka