Menu

Treść

Nawigacja

Treść

Piąte Święto Powiatu Łódzkiego Wschodniego

W dniach od 18 do 26 kwietnia 2012 r. odbyły się obchody V Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Główne obchody Święta miały miejsce na terenie gminy Rzgów. Imprezą rozpoczynającą tegoroczne obchody była VI Wystawa Stołów Wielkanocnych, która odbyła się w siedzibie OSP w Grodzisku (gm. Rzgów) i zgromdziła liczne Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Łódzkiego Wschodniego, które zaprezentowały wspaniałe wytwory sztuki kulinarnej. Uroczystego otwarcia Powiatowej Wystawy Stołów Wielkanocnych dokonał Starosta Łódzki Wschodni Piotr Busiakiewicz, Burmistrz Rzgowa Jan Mielczarek oraz Zastępca Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach Małgorzata Gabryelczyk.

W ramach Święta nie zabrakło także rywalizacji sportowej uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego Powiatu. 20 kwietnia 2012 r. w nowej Hali Sportowej w Rzgowie rozegrano IV Powiatowy Turniej Siatkarski "O Puchar Św. Wojciecha". W tym samym czasie uczniowie konkurowali również podczas IV Powiatowego Dnia Przedsiębiorczości, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Innowacyjność – pewny sukces na rynku". Nagrody dla zwycięzców wręczyli Wicestarosta Łódzki Wschodni Marek Jarzębski, Zastępca Burmistrza Rzgowa Jadwiga Pietrusińska

Centralne obchody tegorocznego Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego miały miejsce 22 kwietnia 2012 r w Rzgowie. Dzień ten rozpoczęła wspólna uroczysta Sesja Rady Powiatu i Rady Miejskiej w Rzgowie, której przewodniczyli wspólnie Przewodniczący Rady Powiatu Klemens Derachoraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Rzgowie Marek Bartoszewski. Po Sesji wszyscy zgromadzeni udali się do Kościoła Parafialnego p.w. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzgowie i wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył Ksiądz Dziekan Zdzisław Góra. Po Mszy Świętej na scenie w Parku Miejskim w Rzgowie podczas imprezy plenerowej wystąpiły zespoły z terenu naszego Powiatu. Przedstawiciele władz powiatowych i gminny wręczyli także nagrody dla laureatów konkursów, które odbyły się w ramach obchodów V Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego.

Po raz pierwszy w ramach Święta Powiatu odbył się konkurs "Mistrz ortografii Powiatu Łódzkiego Wschodniego" zorganizowany przez Ewę Oleksiak - Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koluszkach. 26 kwietnia 2012 r w Bibliotece z dyktandem zmierzyli się uczniowie klas 4 - 6 szkół podstawowych. Nagrody dla zwycięzców, którymi były złote, srebrne i brązowe pióra Starosty Łódzkiego Wschodniego, wręczył Sekretarz Powiatu Krzysztof Diug.

VI Powiatowa Wystawa Stołów Wielkanocnych

Tegoroczne Święto Powiatu Łódzkiego Wschodniego rozpoczęła 18 kwietnia VI Powiatowa Wystawa Stołów Wielkanocnych. W tym roku wystawa gościła w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku w gminie Rzgów i z pewnością na długo zostanie w pamięci przybyłych gości. Uroczystość rozpoczął powitalną piosenką rzgowski chór Camerata. Następnie oficjalnego otwarcia dokonali: Starosta Łódzki Wschodni Piotr Busiakiewicz, Burmistrz Rzgowa Jan Mielczarek oraz Zastępca Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach Małgorzata Gabryelczyk. Głos zabrała także pomysłodawczyni wystawy - Ewa Gładysz, radna powiatu. Opowiadała o tradycji wielkanocnej, twórczości i Kołach Gospodyń Wiejskich.

Stoły wielkanocne zastawione tradycyjnymi potrawami przygotowały, jak co roku, mieszkanki Powiatu Łódzkiego Wschodniego reprezentujące Koła Gospodyń Wiejskich. Wśród nich przybyły Panie z: KGW Będzelin, KGW Gałkowianki z gminy Koluszki, KGW Brójce, KGW Stefanów z gminy Brójce, KGW Kalonka, KGW Ksawerów z gminy Nowosolna, KGW Janówka, KGW Justynów z gminy Andrespol, KGW Syski, KGW Szczukwin z gminy Tuszyn oraz KGW Bronisin Dworski i KGW Starowa Góra z gminy Rzgów. Pięknie prezentowały się również stoiska twórców ludowych, w tym: Koło Robótek Ręcznych "Zasupłane" z gminy Rzgów, rękodzieło artystyczne Gałkowian z gminy Koluszki, ręczne wytwory Pani Stanisławy Kupy z gminy Brójce oraz Pani Anny Zabelskiej z gminy Nowosolna.

Zgodnie z tradycją przed degustacją świąteczne potrawy poświęcił ks. Robert Nowak z parafii p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie. Było UROCZYŚCIE, było REGIONALNIE, było WIELKANOCNIE! Pięknie przystrojone świąteczne potrawy cieszyły nie tylko oczy, ale i podniebienie. Uroczystości towarzyszyły występy zespołów śpiewaczych z gminy Andrespol, gminy Brójce, gminy Nowosolna i gminy Rzgów. W trakcie gali otwierającej obchody V Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego Starosta Piotr Busiakiewicz, Burmistrz Rzgowa Jan Mielczarek oraz wójtowie gmin naszego powiatu wręczyli doroczne Nagrody Starosty Łódzkiego Wschodniego za udział i uświetnienie obchodów VI Powiatowej Wystawy Stołów Wielkanocnych.

IV Powiatowy Dzień Przedsiębiorczości
IV Powiatowy Turniej Siatkarski „O Puchar Św. Wojciecha”

20 kwietnia 2012 roku, w ramach obchodów V Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego w nowej Hali Sportowej w Rzgowie odbyła się IV edycja konkursu "Powiatowy Dzień Przedsiębiorczości" oraz IV Powiatowy Turniej Siatkarski drużyn męskich i żeńskich "O Puchar Św. Wojciecha" dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu. Na rozgrywki międzyszkolne przybyło wielu gości, wśród nich: Starosta Łódzki Wschodni Piotr Busiakiewicz, Wicestarosta Marek Jarzębski, Sekretarz Powiatu Krzysztof Diug, Zastępca Burmistrza Rzgowa Jadwiga Pietrusińska, dyrektorzy i ponad stuosobowa grupa uczniów i nauczycieli szkół z terenu powiatu.

W tegorocznym finale konkursu o przedsiębiorczości pt. "Innowacyjność – pewny sukces na rynku" wzięły udział zespoły reprezentujące: I Liceum Ogólnokształcące w Koluszkach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Koluszkach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Koluszkach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuszynie. Prezentacje pozakonkursowe przedstawiły 2 zespoły uczennic z Gimnazjum im. K. Jagiellończyka w Rzgowie.

Zadaniem uczestników tegorocznego Dnia Przedsiębiorczości była prezentacja pomysłu na wdrożenie lokalnych rozwiązań o charakterze innowacyjnym, przedstawienie jury, któremu przewodniczył Sekretarz Powiatu Krzysztof Diug biznesplanu i przekonanie o powodzeniu prezentowanej działalności. Przy ocenie końcowej brano pod uwagę pomysł, jak i również szanse na prowadzenie działalności gospodarczej oraz rozwój istniejących już branż i przedsiębiorstw. Oceniano także stoisko drużyny i prezentację. Młodzież bardzo dokładnie i z pełnym zaangażowaniem podjęła się tego zadania. Poziom prezentacji był wysoki, przez co obrady jury trwały długo i były bardzo burzliwe.

W IV Powiatowym Dniu Przedsiębiorczości I miejsce ex aequo zajął zespół reprezentujący I Liceum Ogólnokształcące w Koluszkach, który przedstawił pomysł na założenie Motocross oraz uczniowie z ZSP nr 2 w Koluszkach, prezentujący Ploter Termiczny do szycia ubrań dla psów. Szczególną uwagę jury zwrócił pomysł gimnazjalistek produkujących papier czerpany. Ponadto wyróżnione zostały pomysły dotyczące baru szybkiej obsługi, przedszkola, sztucznej plaży, fotografii artystycznej oraz pomocy dla rodzin.

W tym samym czasie rozgrywał się IV Powiatowy Turniej Siatkarski "O Puchar Św. Wojciecha", w którym udział wzięły cztery drużyny żeńskie i cztery drużyny męskie ze szkół: I LO w Koluszkach, ZSP nr 1 w Koluszkach, ZSP nr 2 w Koluszkach, I LO w Tuszynie. Sportowcy zaprezentowali wysoki poziom gry, rywalizacja była zacięta i pełna motywacji. Emocje towarzyszyły nie tylko na boisku, ale i wśród dopingującej widowni.

Pierwsze miejsce wśród drużyn żeńskich zdobyły uczennice z I LO w Koluszkach, drugie miejsce zajęły uczennice I LO w Tuszynie, trzecie drużyna z ZSP nr 2 w Koluszkach i czwarte miejsce uczennice reprezentujące ZSP nr 1 w Koluszkach. W klasyfikacji końcowej mężczyzn pierwsze miejsce zajęli uczniowie ZSP nr 2 w Koluszkach, drugie ZSP nr 1 w Koluszkach, trzecie miejsce zdobyli uczniowie I LO w Koluszkach oraz czwarte, chłopcy z I LO w Tuszynie.

Puchary i nagrody szczęśliwym zwycięzcom i laureatom wręczyli: Starosta Łódzki Wschodni Piotr Busiakiewicz, Wicestarosta Marek Jarzębski oraz Zastępca Burmistrza Rzgowa Jadwiga Pietrusińska.

Wspólna uroczysta Sesja Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego i Rady Miejskiej w Rzgowie

Centralnym punktem tegorocznych obchodów Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego była Uroczysta Wspólna Sesja Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego i Rady Miejskiej Rzgowa z udziałem Władz Rzgowa, Władz Powiatowych oraz zaproszonych gości, która odbyła się 22 kwietnia br. w Urzędzie Miejskim w Rzgowie. Oprawę muzyczną podczas sesji zapewnił rzgowski chór Camerata. Starosta Łódzki Wschodni Piotr Busiakiewicz przedstawił zebranym prezentację upamiętniającą obchody Święta Powiatu z lat ubiegłych. Podczas sesji przemawiał również Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Marcin Bugajski, Burmistrz Rzgowa Jan Mielczarek, Przewodniczący Rady Powiatu Klemens Derach, Przewodniczący Rady Miejskiej w Rzgowie Marek Bartoszewski.

Uroczysta Msza Święta

22 kwietnia br. po wspólnej, uroczystej Sesji Rady Powiatu i Rady Miejskiej została odprawiona Msza Święta w Kościele Parafialnym p.w. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzgowie. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Dziekan Jan Góra. Zgodnie z tradycją czytania podczas Mszy Świętej odczytali Starosta Łódzki Wschodni Piotr Busiakiewicz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Klemens Derach. W nabożeństwie brali udział przedstawiciele władz powiatowych, gminnych z Burmistrzem Rzgowa Janem Mielczarkiem na czele oraz zaproszeni goście i mieszkańcy naszego powiatu. Uroczystą Mszę Świętą uświetniła Orkiestra Dęta Rzgów oraz chór rzgowski Camerata, a także liczne poczty sztandarowe organizacji i instytucji powiatowych.

Impreza plenerowa dla mieszkańców

Po uroczystej Sesji Rady Powiatu i Rady Miasta Rzgowa oraz Mszy Świętej nadszedł czas na koncert zespołów z naszego powiatu. Na scenie wystąpiły amatorskie zespoły śpiewacze: "Stefanów", "Leśnianki", "Bukowianki", "Wiśniowiacy" oraz Zespół Akordeonistów z Andrespola. Melodie regionalnych piosenek, wspólne biesiadowanie i sprzyjająca aura wprawiły widzów w pogodny, wiosenny nastrój. Nie zabrakło również atrakcji przygotowanych przez najmłodszych uczestników tegorocznego Święta. Występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Bukowiaczek" oraz Zespołu "Rzgowianie" - jak zwykle w licznym gronie, kolejny raz uświetnił obchody Święta Powiatu. Pełne poświęcenia i zaangażowania pokazy regionalnych tańców ukazały, jak ważna jest tradycja, jak dużo radości z jej dorobku czerpią kolejne pokolenia.

Na chwilę uwagi zasłużyli także najzdolniejsi uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Nieprzeciętne wyniki w nauce, wysokie miejsca w konkursach i olimpiadach, zaangażowanie w wolontariat i życie szkoły nagrodził Wicestarosta Marek Jarzębski. Lista wyróżnionych ucznów znajduje się tutaj.

Po wyróżnieniu najzdolniejszej młodzieży naszego powiatu, doceniono także ważną dla zachowania kondycji i zdrowia działalność sportową. Nagrodę Starosty za wysokie osiągnięcia sportowe otrzymał Pan Feliks Bińkowski, mieszkaniec Gałkowa Dużego. Wybitne osiągnięcia sportowe Pana Feliksa promują nie tylko Powiat Łódzki Wschodni w Polsce, ale i na świecie. Symboliczny czek oraz List Gratulacyjny wręczył Starosta Piotr Busiakiewicz.

Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie V Powiatowego Konkursu Zespołów Teatralnych „Złota Maska” zorganizowany, jak co roku, przez Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniowej Górze. Grand Prix zdobyło Koło Teatralne "Parawan" działające w Starych Skoszewach. Laureatom nagrody wręczył Starosta Łódzki Wschodni oraz Dyrektor GOK Małgorzata Kopczyńska-Żeno. Zestawienie nagrodzonych zespołów teatralnych znajdą Państwo tutaj.

Ostatnim, choć emocjonującym punktem niedzielnego programu była Gala operetkowo – musicalowa w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi. Wystąpili: Sylwia Nowicka, Wojciech Strzelecki, Mirosław Bednarczyk. Artyści porwali publiczność wspaniałymi wykonaniami znanych i lubianych arii operetkowych i musicalowych. Na zakończenie Starosta Piotr Busiakiewicz i Burmistrz Jan Mielczarek wspólnie z zaproszonymi artystami uroczyście zakończyli główne obchodny V Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego.

III Powiatowy Konkurs Plastyczny "Z Policją Bezpieczniej"

22 kwietnia br. odbyło się rozstrzygnięcie III Powiatowego Konkursu Plastycznego "Z POLICJĄ BEZPIECZNIEJ". W konkursie zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji oraz Powiat Łódzki Wschodni wzięły udział dzieci z kl. I-III szkół podstawowych naszego powiatu. Nagrody otrzymały następujące osoby:

I miejsce: Julita Pawłowska - Szkoła Podstawowa w Gałkowie Dużym,
II miejsce: Jakub Koluszkowski - Szkoła Podstawowa w Długiem,
III miejsce: Julia Jaworska - Szkoła Podstawowa w Starych Skoszewach

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Zarząd Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Ponadto dzieci, które zajęły trzy pierwsze miejsca dostały zaproszenie do Komendy Policji w Koluszkach, aby wcielić się na jeden dzień w rolę policjanta, poznać trud i specyfikę tej pracy.

Oprócz innych atrakcji tego dnia mieszkańcy Rzgowa oraz zaproszeni goście mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć przygotowane przez Komendę Powiatową Policji pokazy umiejętności brygady antyterrorystycznej. Wyspecjalizowane jednostki policji zaprezentowały inscenizację pościgu za uciekającym samochodem i zatrzymaniem niebezpiecznych przestępców. Dbając o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników V Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego dzieci otrzymały materiały odblaskowe upamiętniające tegoroczną uroczystość naszego powiatu.

Kunkurs "Mistrz ortografii Powiatu Łódzkiego Wschodniego"

"Przyroda budzi się do życia po kilkumiesięcznym śnie. Słońce zaczyna przygrzewać mocniej. Na niebie rzadko pojawiają się ohydne, ciemnogranatowe chmury (…)" - opis zbliżającej się wiosny to fragment dyktanda z jakim zmierzyli się 26 kwietnia br. uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych z naszego powiatu. To był ważny dzień nie tylko dla dzieci piszących dyktando bowiem w końcu doczekaliśmy się Konkursu o tytuł "Mistrza ortografii Powiatu Łódzkiego Wschodniego".

Zgodnie z tytułem tegorocznego dyktanda "Wiosna" uroczystości towarzyszyła pełna radości, uśmiechu i zabawy z nutką rywalizacji atmosfera. Pomysłodawczynią oraz organizatorką konkursu była Ewa Oleksiak Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Koluszkach. Wszystkie prace zostały sprawdzone przez komisję, której przewodniczył Sekretarz Powiatu Krzysztof Diug. W zorganizowanym z okazji obchodów V Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego konkursie o tytuł "Mistrza ortografii Powiatu Łódzkiego Wschodniego" zwyciężyli:

I miejsce – KACPER STAWIANY, Szkoła Podstawowa w Kalinie,
II miejsce – BARTOSZ KURGIEL, Szkoła Podstawowa w Różycy,
III miejsce – PRZEMYSŁAW PIWOWAR, Szkoła Podstawowa nr 2 w Koluszkach.

Nagrodę w postaci pióra Starosty Łódzkiego Wschodniego (złote pióro – I miejsce), (srebrne pióro – II miejsce), (brązowe pióro – III miejsce) wręczyła laureatom Pani Dyrektor Biblioteki Miejskiej Ewa Oleksiak oraz Sekretarz Powiatu Krzysztof Diug. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienie w postaci drobnych upominków ufundowanych przez Zarząd Powiatu.

 • DSC_001.jpg
 • DSC_0013.jpg
 • DSC_002.jpg
 • DSC_003.jpg
 • DSC_0032.jpg
 • DSC_0043.jpg
 • DSC_007.jpg
 • DSC_0072.jpg
 • DSC_0083.jpg
 • DSC_011.jpg
 • DSC_0112.jpg
 • DSC_012.jpg
 • DSC_0122.jpg
 • DSC_014.jpg
 • DSC_0163.jpg
 • DSC_017.jpg
 • DSC_0172.jpg
 • DSC_0183.jpg
 • DSC_021.jpg
 • DSC_022.jpg
 • DSC_0233.jpg
 • DSC_024.jpg
 • DSC_0263.jpg
 • DSC_032.jpg
 • DSC_033.jpg
 • DSC_7016.jpg
 • DSC_7022.jpg
 • DSC_7034.jpg

« wstecz

Banery

Kontakt

Powiat Łódzki Wschodni

Starostwo Powiatowe w Łodzi

ul. Sienkiewicza 3,
90-113 Łódź

tel. 42 633 71 91
fax 42 632 93 11

e-mail: powiat@lodzkiwschodni.pl

ePUAP: /72gq27iww7/skrytka

godziny pracy urzędu:
poniedziałek - piątek: 8.00 - 16.00

Stopka